Dzuda

jaderní chromatin

Co to je jaderní chromatin?

Odpovědi
Jirka

Buňka sestává ze dvou základních částí – cytoplazmy a jádra.
Jádro se skládá z jaderné membrány, chromatinu, jadérka a matrix. Jaderná membrána je tvořena dvojicí paralelně uspořádaných membrán oddělených úzkým prostorem. V místech splynutí vnitřního a vnějšího listu jsou okrouhlé otvory – jaderné póry, které zprostředkují spojení mezi jádrem a cytoplazmou. Chromatin je složen především ze svinutých řetězců DNA vázaných na bazické proteiny (histony). Základní strukturální jednotkou chromatinu je nukleozóm, který sestává ze čtyř typů histonů ovinutých DNA. Sousední nukleozómy jsou spojeny menšími segmenty DNA a celá struktury připomíná „korálky navlečené na sňůrce“. Chromatinová DNA tvoří nejvyšší podíl DNA v buňce a nese tedy většinu genetické informace. V jádrech buněk individuí ženského pohlaví se také často nachází charakteristický heterochromatin nazývaný sex chromatin, představovaný jedním z dvojice X chromozómů.

Zdroj: www.zsf.jcu.cz/struk­tura/katedry/kko/u­cebni_texty/.­../02.pdf/

Dandi

jeho základem jsou nukleoproteiny i volné bílkoviny a nukleové kyseliny, nositelé
genetické informace. Velké shluky chromatinu tvoří chromocentra, menší chromatinová
zrna, jedná se o silně spiralizovaná vlákna DNA proteinů (nukeohistonů), která se
nepodílejí na transkripci, označují se jako heterochromatin. Aktivní molekuly DNA jsou
despiralizované a uvolněné z vazby s histony a tvoří tzv. euchromatin. V dělících se
buňkách se veškerý genetický materiál soustřeďuje v chromozómech, kde každý
chromozóm je tvořen silně spiralizovanou molekulou DNA s navázanými histony i jinými
bílkovinami.

Attack-design

jedná se o chemickou sloučeninu