annas

Houbaři, proč prý někdy houby (plodnice) rostou v čarodějném kruhu?

Proč v čarodějném? Nebo je to jinak?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Proč někdy houby rostou v kruhu?

Tak především: měli bychom mluvit o plodnicích, ne o houbách, aby se mykologové neurazili. Takzvané čarodějné kruhy tvoří docela často například plodnice špiček, čirůvek, strmělek, pečárek nebo ryzců a kdysi je lidé považovali za místa, kde tančily víly nebo čarodějnice. Na jejich vzniku ale nic magického není. Podhoubí se prostě z určitého místa rozrůstá na všechny strany, a pokud nenarazí na překážku, tedy třeba na louce nebo v řídkém lese, jeho vnější okraj stále tvoří celkem pravidelný kruh. Právě při okraji, tedy z nejmladšího podhoubí, také někdy hromadně vyrostou plodnice, kterých může být i několik set.

U nás mají čarodějné kruhy v průměru nejčastěji 1 až 6 metrů

Zdroj: www.vyber.cz

Další odpovědi
vagra

Některé druhy hub je opravdu tvoří.
Je to tím,že se jejich podhoubí rozrůstá souměrně do okolí.
Jejich plodnice,pak tvoří ony kruhy,které jako čarovné opravdu vypadají.

kapka

Jen pro zajímavost, v Mongolsku se dají z nějakého vyvýšeného místa vidět velké pravidelné kruhy ve stepi, tráva tu má jiný odstín, než ta okolní. Pastevci vědí, že v tom místě rostou žampiony a sbírají je tam. Pravděpodobně tedy podhoubí způsobuje ten odlišný odstín trávy.