Terryle

Gymnastickej míč a namáhání kolen

Poslední dobou mě zloběj kolena, a to už docela dlouho a vytrvale. Přitom jim nic hroznýho nedělám – nechodím na dlouhý štreky (po kterých mě většinou bolej), neprochladám, nepřibrala jsem. Dneska mi ale došlo, že problémy začaly asi měsíc po přestěhování na novej byt, kde nemám u stolu židli, jen gymnastickej míč. Nemůže to být i tím? Na míči musíte neustále balancovat a držet rovnováhu – a tím možná klouby namáháte víc, než při sedu na obyčejný židli.
Zní to divně – byla jsem přesvědčená, jak je míč zdravý sezení, ale fakt by to dávalo smysl. Nikdy dřív jsem takhle intenzivní problémy neměla, i když jsem dělala dost kolenadestruktivní sport.
Co si o tom myslíte vy?
Doplňuji:
Coco: pravda, míč nebyl kupovaný pro mě, takže asi nesedí velikost. No a s náběhem na artrózu asi máte bohužel pravdu, sedí dost příznaků :o/ inu, když se někdo čtyři roky několikrát týdně po kolenou válí a plouhá, byť s chráničema, nemůže se pak divit.

Další reakce kdyžtak v diskusi, dík! :o)

Nejlepší odpověď
coco

Terryle. Jsem masérka a toto povolání obnáší velké destruktivní pohyby pro klouby horních končetin.
Nejvíce mě ruce bolely v klidu…
Je možné, že máte míč o menším průměru nebo proděláváte jednu z oblíbených chorob jako jsou borelioza, artroza, zánětlivé onemocnění kloubů atd…

Další odpovědi
BandiOl

Je mi líto, ale míč není ke standardnímu sezení. Je to posilovací pomůcka.
Proč nezajdete na kontrolu kloubů k lékaři? Alespoň budete vědět, kde je problém.

venkovan

Než míč (tak na chvilkové sezení) tak raději klekačku, pokud jsou ještě na trhu. Ale židle s opěrkou pod ruce je židle.
A kolena – mladá holka by s nimi měla začít něco dělat. Asi ale nejdřív k lékaři,podívat se co s nimi. Mne na klouby pomáha Colafit či jak se to jmenuje. Jeto levnější než všechny zahraniční preparáty a za dva měsíce se lecos k dobrému zlepší. Jen doma nesmím moc v kleče prosit aby se smilovali a dali mi k večeři alespoň trochu vody ve které si namočím suché kůrky.

Terryle

BandiOl:
Teď už mě to ani nepřekvapuje. Akorát je to docela zavádějící – všude se to propaguje jako alternativa židlí… nu což, já už si ukradla židli odjinud :o)

A k doktorovi… se BOJÍM. Jsem srab, ale z doktorů mám fobii z dětství a jdu tam, až když se něco fakt děje. Kvůli únosnýmu pobolívání se tam prostě nevykopu…

mosoj

Terylle " šikovnou kancelářskou židli a nemusí být zrovna drahá. Ale neřekl bych že sezením na míči nějak silně přetěžujete klouby, spíš namáháte svaly a to nemůže být na škodu.
Přesto si myslím, že na dluhodobé sezení to není.
BTW : Už berete ten Geladrig forte v kapslích !?

Osobně jsem nyní dobral jedno balení a začínám druhé. Další pak až někdy na konci roku.
Rameno ani koleno nebolí !!!!! a při tom jsem měl jít na operaci ramene.

Terryle

Geladrink přímo nemám, jsem „chudák študák“ a vrazit pět set do jednoho balení, to prostě nedovedu – i když jasně, na zdraví by se šetřit nemělo… Mám ale cosi podobného, v čem by měly být podobný látky, a zdá se, že se to trošičku lepší – aspoň v noci už mi to koleno nezatuhá.
Židli jsem lohla – ty tři týdny na ní vydržím a na příští rok si holt koupím vlastní…

venkovan

Terryle – „chudák študák“ – co brigády. Nevěřím, že bys nějaké nedělala, ale některé jsou jen sedavé, jiné zas běhací po tvrdém podkladu jako jsou obchody a některé a v Praze asi trochu vzácnější, jsou i prác venku v přírodě a v parcích (ale placené nic moc, i když studenti – hlavně studentky říkali občas jsem se s nimi setkal, že raději venku, než v marketu či recepci)). Jestli by ty kolínka nepotřebovaly trochu pravidelné přiměřené zátěže.

Terryle

Nebojte, tak zhejčkaná nejsem, ale ono se teď dvěma školama prezenčně to s tou prací moc dohromady nejde, natož když obě zároveň ukončujete :o) Každopádně od léta snad už bude o něco líp. Kolena, mrchy, nějak nevědí, co chtějí. Rozumná zátěž (turistika 15 – 20 km denně) – nelíbí se to, nezatěžuju je – taky se to nelíbí… jsou to potvory náročný. Blbý genetický předpoklady a nadšení pro destruktivní sport v kritickým věku je blbá kombinace. Ale to už je teďka pozdě kňučet :)

venkovan

Kdysi jsem denně chodil v práci od 15 do 40 km, dneska bych za běžnou zátež těch 15 km moc nepočítal pokud není člověk v pravidelné záteži.
Nicméně ať se příjemně chodí, pokud se nemusí vyrazit v minisukních, tak bych nasadil na kolínka ortézy. A když jsou krátké sukně, šortky nutné, ortézy bych si ozdobil. U mladých holek to může být i super, u těch letitých musí vymyslet nějaký odpovídající vzorek. Ortéza je sice dražší záležitost, ale nějakou chvíli vydrží. A ještě bych nad genetickým základem nelámal hůl. A pořád lepší trochu pochroumané tělo sportem, než chlastem a nebo nic neděláním.

Terryle

JÁ a bát se ortézy kvůli tomu, že by mohla kazit dojem z vzhledu? :o)) No to byste mě skoro urazil. Já a ustoupit pohodlí a praktičnosti kvůli tomu, jak to vypadá! Nikdy!! :o)
Časem se do těch ortéz asi odhodlám, aspoň na to delší chození… zatím mě od toho držela spíš snaha ty nohy zase tak nerozpatlávat – podle ohlasů některých kolegů ex-sportovců se při pravidelným nošení ortéz končetina zhejčká a jakmile není stažená, snáz se jí něco stane. Ověřeno na vlastní kotník.

venkovan

Psal jsem o Colafitu. Balení vyjde asi na 100,– kč, a řekl bych, že v lékárnách ho moc nenabízejí. Mne ho kdysi doporučil jeden človíček který má manželku na vozíku a tvrdil, že po uživání se stává v rámci možnosti soběstatnější. Je to čistá buničina která pomáhá regenerovat chrupavky.
Ale nejít k lékaři, že jsem strašpytel to neberu. Pokud je s klouby problém, tak tam bolest stejně človíčka dožene, ale potom může být vše ještě horší než když se dojde v čas. A třeba tam bude hezký a mladý doktor.

Terryle

Tak jsem zkusila, mám balení a uvidí se, co to udělá. Zatím se zdá, že po přesedlání na židli se to zlepšilo – tak tomu ještě pár týdnů dám, třeba se to zase zklidní. K doktorovi se časem asi odhodlám, ale teď na to není ani moc času, ani nálada… a chtělo by to sehnat nějakýho rozumnýho, koho má někdo ozkoušenýho. Mladej, starej, hezkej, ošklivej – to je fuk – stejně bych ho doma mít nemohla, když se jich bojím ;o)

venkovan

Když mi Colafit jeden člověk doporučoval, tak říkal dvě balení a zlepší se to. Občas si ho beru, taky až když se plazím bradou po zemi, ale asi jako každý jak se to trochu zlepší, zapomenu – a potom fňukám.
Sehnat ortopeda asi nebude tak težké jako sehnat dobrého ortopeda. Tak přeji štěstí při výběru.

mosoj

Ano drahé jdasou všechny léky i ty co nepomáhají. A bude dráž!
Bohužel. Je to ale třeba ze začátku brát alespoň tři měsíce s tím, že poznatelný účinek se dostavuje až ve druhém měsíci. Dříve se chrupavka kloubu nedokáže zregenerovat.

Terryle

Jo, s tím zdravotnictvím máte nejspíš pravdu – je to smutný. Ceny léků mi protáčej zraky už teď. Hřešej, prevíti, na to, že když je člověku mizerně, nehledí na desetikorunu a chce hlavně, aby se mu ulevilo. Ale co s tím… tohle ani výměna vlády jen tak snadno nezmění :o/
Geladrink si schovám jako pojistku na případnou další etapu – teď se to, zdá se, zase začíná lepšit. Tak třeba zabere i něco z těch levnějších (nebo zafunguje placebo efekt – psychika dělá hrozně moc, mám ověřeno sama na sobě). Každopádně moc dík za doporučení, může se někdy hodit. A je fajn vědět, že to aspoň někomu pomohlo, když už by se do toho ty prachy musely vrazit.

A za překlepy se vůbec neomlouvejte. Občas to ujede každýmu a rozumnej člověk smysl textu pochopí i tak… a pochopí i to, že někdy se to prostě druhé straně nechce opravovat.

mosoj

Nače zdravotnictví raději udělá operaci kolene, než by přispělo na účinný prostředek !

mosoj

Nedaří se mi psát poslepu. Omlouvám se za ty překlepy.