arygnoc

gramotnosť a písanie – vedia ešte ľudia písať rukou?

svetom vládnu počítače.
rukou písaný text sa obmedzuje na podpisy úverov v bankách.

považuje sa za gramotného človek, ktorý nevie písať rukou (ale napr. na počítači áno)?
budeme meniť definície? (napr. v tomto prípade slova >gramotnosť<)

Nejlepší odpověď
annas

Je pravda, že za gramotnost se považovalo, že člověk umí číst a psát. Samozřejmě šlo o psaní rukou na rozdíl moderní doby. Ovládat počítač považuji za technickou dovednost (gramotnost). Tu zvládají často i malé děti na rozdíl od starší generace. Jsou děti gramotné, i když ještě neumí psát a pořádně číst? Jsou dospělí negramotní, když těžko zvládají počítač, ale jinak mají perfektní vědomostí? Myslím si, že pojem gramotnost by se měl upřesnit.

Ale domnívám se, že psaní rukou rozvíjí mozek, navíc se lépe procvičuje pravopis. Mozek ve skutečnosti dává pokyny ruce, jak a co má psát. Vzájemným spojováním písmen se propojují i informace v mozku (tedy i obě hemisféry). To umožňuje (samozřejmě později) používat i „zdravý selský rozum“, nikoliv si jen udržovat paměť. Na počítači jsou písmena nespojená, stejně jako při novém písmu, které se začínají dětí učit. Takže při tiskacím písmu spoje nevznikají, stejně jako u psaní na počítači. Výsledky se dostaví zřejmě až u další generace. Nevím. (Vyjadřovala jsem se podobně u otázky na nové písmo).

Psaní rukou se používá víc doma, např. u telefonu, na různé poznámky, ve školách, i když i zde si studenti častěji dělají poznámky do notebooků. Ale to odvádí pozornost, často vede k tomu, že hrají online souboje.

Četla jsem, že ve Francii, dokonce i někde u nás, musí žadatel o zaměstnání předložit životopis psaný rukou. Už z jeho úpravy je možné poznat, jaký člověk je, stejně tak z rozboru písma. Je vidět, že za určitých okolností hraje písmo důležitou roli.

Napadají mně různé deníky,. památníky (sice už mě „uplavaly“), ale vždy jsem si při prohlížení vybavila dotyčného podle písma, připomněla třeba určité okolnosti atd.

Při zasedání PS, v jiných zemích např. u soudu, se zapisuje průběh jednání těsnopisem. Proč asi?

Celý život jsem pracovala s texty psanými rukou, chybu jem viděla už při letmén pohledu, při nečitelném písmu musela víc přemýšlet. Rozněž si víc vychutnám ,kterou držím v ruce, než když něco čtu na počítači. Zřejmě je to tím, že jsem si při čtení textu psaného rukou vytvořila spojení v mozku, kterou u práce na počítači postrádám. Nejsem sama. Nemohu přesně svůj pocit vyjádřit.

Samozřejmě techniku nezatracuji, využívám ji, ale všechno má svá plus a mínus.

Další odpovědi
led

Ano, vedia a ešte dlho budú rukou písané písmo potrebovať. Aj keď technika začvládnuť, ceruzku a papieriky ešte nenahradila. Mnohí ľudia si svoje poznámky, myšlienky, píšu na rôzne diáre, papieriky, noviny, servítky, či na manžety (romanoví detektívi) a podobne…
Gramotnosť – ak za gramotnosť považujeme znalosť písma – tj písania a čítania – tak aj ľudia, nepoužívajúci rukou písané písmo, sú gramotní. Neznamená to, že za gramotného sa považuje len ten, ktorý vie písať rukou, ale aj ten, ktorý síce nedokáže písať rukou, no na písanie používa technický prostriedok, počítač, písací stroj…
Definíciu gramotnosti meniť netreba, len chápanie tejto definície si musíme zmeniť.
Problém je ale v inom, a to celosvetovo, čo vidíme aj na tejto stránke, upadá gramatická znalosť spisovného jazyka, mení sa do akéhosi zjednodušeného skratkovo-heslovitého patvaru vyjadrovania…
Doplňuji:
Ospravedlňujem sa za ukážkovo vytvorený patvar: začvládnuť
(myšlienky predbehli oči a prsty)
má byť „začína vládnuť“

Mapel

Psaný texxt potřebuji stále. pokud se člověk neustále vzdělává a jezdí po školení, tak potřebuješ psát. Pak si dima sednu k počítači a hodím to do nějaké formy. Ty papírky a zápisky se mi špatně hledají a v počítači si to pěkně uspořádám.

lukas.zmizik

Já píšu třeba takto:
http://www.zmi­zik.com/upload/in­koust.jpg

Ale netuším, jak moc lze považovat za gramotného člověka, který si nebude umět vyplnit přihlášku do autoškoly nebo na pracák:)

Jsemtady

Je jedno jak umis psat.
Ja jsem psal od 8tridy tiskacim a to uz je nejakej ten patek. Dneska to pismo co se uci je skoro jak to tiskaci ..
Psat se stale uci, jen nejsou tak vypsani.
Na gramotnost se delaji testy, pak iq atp.

anonym

Wiki říká, že:

Gramotnost je individuální schopnost číst a psát. Neznamená pouze schopnost identifikovat jednotlivá písmena nebo schopnost napsat jednoduchá slova. Gramotnost je schopnost plynule číst i delší text a především – schopnost porozumět jeho obsahu.

Gramotnost vyjadřuje, jaký podíl populace je schopen zorientovat se v textu, podepsat se nebo si něco spočítat. Samozřejmě na příslušníky společnosti je kladen vyšší nárok, jak získané dovednosti dokáží využít – funkční gramotnost

  1. literární gramotnost (schopnost porozumět textu)
  2. dokumentová gramotnost (schopnost vyhledat informace i někde jinde než v daném textu)
  3. numerická gramotnost (schopnost pracovat s čísly, s matematickými operacemi)

Funkční gramotnost je možno neustále rozvíjet. Gramotnost není odrazem stupně vzdělání. V ČR vyšší vzdělání koreluje s kvalitou funkční gramotnosti. Opakem gramotnosti je negramotnost. S cílem zvýšit gramotnost jsou často pořádány alfabetizační kampaně.

Nerozpytvávala bych tedy, zda má jít o psaní rukou nebo prostřednictvím klávesnice. Z toho důvodu bych si ani netroufla filozofovat, kterou schopnost napsat text je možno brát za gramotnou a kterou nikoliv. U nás je povinná školní docházka, kdo do školy chodil (chodí), ten psát „rukou“ umí (a zde platí, že co se jednou člověk naučil, nezapomene).

led

v súvislosti s gramotnosťou som zažila krásnu príhodu:
Malé deti, škôlkári, boli na predstavení v divadle. Ako tak čakali na vstup do sály, vytiahli mobily. Jedno z detí odrazu oslovil neďaleko stojaceho pracovníka divadla: „ujo, máte tu wifi, môžte nám dať heslo?“.
Čítať, písať to ešte nevedelo, ale signál wifi a internet hneď rozoznalo. Tomu sa hovorí moderná gramotnosť… :)

gagaga

a mel ? :)