dynamic

Jak vypočítat tuhost pružiny, když znám počet kmitů za 2 minuty a hmotnost závaží na pružině?

Ahoj, mám menší problém, nevím, jak mám vypočítat tuhost pružiny, když znám počet kmitů (25) za 2 minuty. Ještě vím, že hmotnost závaží na pružině je 5 kg. Vůbec mi to nevychází podle výsledků, byl by někdo tak hodný a mohl by mi vysvětlit, jak to funguje?

Nejlepší odpověď
Quimby

Platí vzoreček T= 2PI * odmocnina(m/k) . To už by mělo podle výsledků vycházet. Vychází to z řešení diferenciální rovnice mechanického oscilátoru.

J_K

Jestli rozumím otázce, tak autor se ptá na tuhost pružiny, což je podíl síly působící na pružinu dělený délkou stlačení. Jednotka má rozměr N/m, kde N je Newton.

dynamic

To jsem ještě pobral, ale nevím jak z toho mám získat to „k“ a T zjistím jak?

Quimby

T je perioda jednoho kmitu. Takže když 25 kmitů jsou dvě minuty, tak jeden kmit je kolik sekund?
No a pak je to jen vyjádření neznámé z rovnice. Takže to umocníš a to k si vyjádříš.

Quimby

Kdyžtak, pozor na takovéhle umocňování v rovnicích. Umocňuje se každý člen celé strany, včetně násobení. Takže 2*4 to celé na druhou je (2 na druhou) * (4 na druhou). Taky to není úplně ekvivalentní úprava a měla by se u toho dělat zkouška. Problém je, když umocníš –1 a +1 tak dají to samé, takže jejich druhé mocniny se rovnají, ovšem samotná čísla samozřejmě ne. My jsme tu ale umocňovali periodu a ta určitě nebude záporná.

To je jen takový detail, moc si s tím u tohohle nemusíš lámat hlavu, ale je dobré o tom vědět.

dynamic

no tak to bude 2,4 sekundy ne?
No a to právě nastává ten kámen úrazu, že nevím jak to z toho mám dostat, nevím jak to umocnit ani co dál. Ale moc ti děkuju za pomoc

Quimby

Pozor, jsou to dvě minuty ne jedna. Takže dvě minuty jsou 120s, 120/25 je 4,8s. To je tedy perioda. Úprava té rovnice by se sem psala špatně, tak tady je odkaz: https://ctrlv­.cz/k222 . Ta poslední úprava na jednoduchý zlomek už není nutná, ale je to hezčí. Teď by to už mělo souhlasit, pokud jsem někde neudělal chybu :)