bobánek

Fena se hárá, ale které zvíře bziká?

Já si myslím, že bziká medvědice.

Nejlepší odpověď
annas

Dobytek může bzikat, pokud jej obtěžuje hmyz.

Sloveso bzikat vzniklo totiž podle napodobení bzukotu střečků. Střeček = přeneseně potřeštěnost, podívínství. V ruštině byz = střečkování dobytka. Protože dobytek napadený střečkem divoce pobíhá, byl utvořen pro tento zjev v češtině termín bzik.
Etymologie.

Další odpovědi
Bobule

Já pokud vím, tak u nás na statku se vždycky říkalo o krávě, která se ráda plaší, nebo prostě střečkuje ( splašeně běhá ) že bziká. Vždycky to říkal zootechnik, ta kráva zase bziká.
Doplňuji:
To bylo myšleno ve spojení, že se ráda plaší !!! Tak to říkal, ten zootechnik. Nemyslel to ve spojení, že tzv. to na ní jde 🙂

fcoop

bzikat
Slengové slová a nárečia

v liptovskom nárečí – splašiť sa (Net)

bzikat – slabě bzučet, povídat. Jestli mi ještě jednou někdo bude bzikat vo ekologii, tak mu rozbiju hubu.

http://www.slan­gy.cz/SNC_Ukaz­ky.html

Asi jak kde. Mimochodem – přijde mi srandovní představa bzikající medvědice.Nic ve zlém.

www

Hárání coby bzikání neexistuje u žádného zvířete, jak uvedl Beer!
A pokud se jedná o medvědy, tak toto období se jmenuje „medvědí říje“ 😁

anonym

To jsi slyšel asi v seriálu Hospoda,jak to vyprávěl Kachna,že jo?!

anonym

Bzikáním se skutečně označuje bzučivý zvuk, který vydává zpravidla blanokřídlý hmyz. V přeneseném smyslu slova může „bzikat“ třeba i transformátor.
Pokud jde o hovězí dobytek, tak kráva se zásadně běhá a nebziká. Pokud toto slovní spojení použil veterinář, tak tady jde o dost pokulhávající formulaci. Střečkování u hovězího dobytka je projev parazitálního napadení. Střeček je drobná moucha, která napadá sluchové ústrojí dobytka a svým bzučením přivádí dobytek k šílenství. Také je nutno dodat, že klade do uší dobytka vajíčka a působí tím dobytku velké zdravotní problémy.

beer

V tomto smyslu žádné.
Znám pouze bzíkání, čímž se v některých oblastech označuje bzučivý zvuk křídel hmyzu (čmelák, ovád…)
Může tak ale leckdo označit táměř cokoliv, lidové tvořivosti se meze nekladou ))

hanulka11

myslím, že bzíkat může jakékoliv zvíře

http://synony­mus.cz/bzikat-312/