Bronzový

Fena se hárá,ale které zvíře bziká?

Já si myslím že bziká medvědice?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Dobytek může bzikat, pokud jej obtěžuje hmyz.

Sloveso bzikat vzniklo totiž podle napodobení bzukotu střečků. Střeček = přeneseně potřeštěnost, podívínství. V ruštině byz = střečkování dobytka. Protože dobytek napadený střečkem divoce pobíhá, byl utvořen pro tento zjev v češtině termín bzik.
Etymologie.

Další odpovědi:

Pokročilý

Já pokud vím, tak u nás na statku se vždycky říkalo o krávě, která se ráda plaší, nebo prostě střečkuje ( splašeně běhá ) že bziká. Vždycky to říkal zootechnik, ta kráva zase bziká.
Doplňuji:
To bylo myšleno ve spojení, že se ráda plaší !!! Tak to říkal, ten zootechnik. Nemyslel to ve spojení, že tzv. to na ní jde :-)

Zlatý

bzikat
Slengové slová a nárečia

v liptovskom nárečí - splašiť sa (Net)
-------------
bzikat – slabě bzučet, povídat. Jestli mi ještě jednou někdo bude bzikat vo ekologii, tak mu rozbiju hubu.
http://www.slangy.cz/…
---------
Asi jak kde. Mimochodem - přijde mi srandovní představa bzikající medvědice.Nic ve zlém.

Zlatý

Hárání coby bzikání neexistuje u žádného zvířete, jak uvedl Beer!
A pokud se jedná o medvědy, tak toto období se jmenuje "medvědí říje" :-D

Zlatý

To jsi slyšel asi v seriálu Hospoda,jak to vyprávěl Kachna,že jo?!

Bzikáním se skutečně označuje bzučivý zvuk, který vydává zpravidla blanokřídlý hmyz. V přeneseném smyslu slova může "bzikat" třeba i transformátor.
Pokud jde o hovězí dobytek, tak kráva se zásadně běhá a nebziká. Pokud toto slovní spojení použil veterinář, tak tady jde o dost pokulhávající formulaci. Střečkování u hovězího dobytka je projev parazitálního napadení. Střeček je drobná moucha, která napadá sluchové ústrojí dobytka a svým bzučením přivádí dobytek k šílenství. Také je nutno dodat, že klade do uší dobytka vajíčka a působí tím dobytku velké zdravotní problémy.

Zlatý

V tomto smyslu žádné.
Znám pouze bzíkání, čímž se v některých oblastech označuje bzučivý zvuk křídel hmyzu (čmelák, ovád...)
Může tak ale leckdo označit táměř cokoliv, lidové tvořivosti se meze nekladou ))

Zlatý

myslím, že bzíkat může jakékoliv zvíře

http://synonymus.cz/…

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1074
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 346
Zlatý ReHu 306
Zlatý hanulka11 296
Zlatý annas 280
Zlatý marci1 263
Zlatý mosoj 257
Zlatý gecco 248

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.