AK

Spojování a rozpojování pramenů vody. Už jste někdy viděli tento experiment?

Ahoj. Už jste někdy viděli tento experiment?
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=K9jRztEQ06o

Chlápek horizontálním pohybem prameny vody spojí, vertikálním naopak oddělí.

Zajímala by mě příčina, proč tomu tak je.

Jeden sjednocený pramen udržuje koheze, oddělit prameny rukou lze naopak vlivem adheze.
Ale také mi bylo řečeno, že zde může mít podíl i skutečnost, že ve sjednocených pramenech je podtlak (hydrodynamický paradox – zúžená trubice, větší rychlost, menší tlak), vlivem něhož se prameny přitáhnou.
Má to velký vliv? A co v případě opačné situace, kdy se prameny oddělují? Jak je to s tlakem zde? Napomáhá ještě?

Díky moc,
AK

Odpovědi
mosoj

Stále je to o tom povrchovém napětí.

http://hgf10.vsb­.cz/546/Ekolo­gicke%20aspek­ty/voda/fyzikal­ni/ahdeze.htm

Dynamika praménků nesmí být větší než je síla povrchového napětí. Pak se praménky spojí. Pokud by byla větší nespojí se.

Fyzik

To nebude tlakem. Prostě toto proudění má více stacionárních stavů – tj. takových, v nichž experiment setrvává. Při pohybu dolů mokrým prstem se všechny díry otevřou naráz a tudíž stříkají zvlášť, a při pohybu do strany se na prstě dělá kapka, která donutí již otevřené díry stříkat v jednom proudu. V obou těchto stavech je proudění schopné vydržet. Ve video je ta pravá dírka asi špatně udělaná (možná je dál od ostatních) a v jednom proudu není schopná dobře držet, jak je vidět.