Avatar uživatele
Kepler

Existují nějaké oblíbené hračky, které kdysi byly, ale dnes se už nevyrábí?

Třeba taková raketa na vodu, která se natlakovala pumpičkou na kolo. Nebo konstrukční stavebnice typu Merkur.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Roman71, aliendrone, Complex před 1976 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Roman71

No, třeba Merkur se stále vyrábí, ale s tím původním Merkurem už je jaksi nekompatibilní. Kovové i plastové díly mají jiné rozteče a průměry dírek, a výrobce používá 3,5mm šroubky s matičkami.

Z těch starších hraček si pamatuji ještě takovou tu plechovou autodráhu s autíčky na klíček a plastovými značkami. Letadla Vážka a Komár (na gumu), jééé, co já jich rozbil! xD

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Drevená kačička na kolieskach 🙂 moja obľúbená hračka. Vôbec klasické drevené hračky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

No já si pamatuji na jednu věc, ale nevím jak se to jmenovalo. Bylo to takové „kreslítko“, placatá krabička se sklem vpředu, zatřásls a obraz pod sklem zmizel. Následně jsi mohl nakreslit nový pomocí hrotu, který kreslil na sklo zevnitř krabičky (dělal tenkou černou [nepřetržitou] čáru-cestičku/tedy vlastně stíral zevnitř z povrchu skla takový „zlatý prach“). Dole po stranách to mělo 2 kolečka, kterými se ovládal pohyb hrotu – jedním vertikálně, druhým horizontálně. Podobný mechanismus jako později u plotterů, jen „manuálně“ řízený. A když tě obrázek omrzel, o5 sklem dolů, zatřást (tedy vymazat nakreslený obrázek) a mohls kreslit něco nového.

Ha – našel jsem odkaz na obrázek!! >> https://f.aukro­.cz/images/sk693318­9193/400x300/6f8b3bb3-3f35-47ac-9ee7-270853ef553d Znáte to někdo? A jak se to jmenovalo? ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Takových hraček jsou spousty. Zapátrám v chatrné paměti – modrá Volha SNB s ovládáním na bowden, plechový samopal s kamínkem a škrtátkem v ústí hlavně, při stisku spouště z hlavně létaly jiskry, plechový buldozer na klíček, měl průhledný blok motoru, během jízdy se uvnitř pohybovaly červené písty, plastový model stíhačky (MIG15?), byla na provázku, uvnitř trupu byla membrána, když se tím točilo nad hlavou, letadlo létalo a vydávalo zvuky. Už jsem to dlouho v krámě neviděl.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Klaproth: MIG15 na provázku – koupil jsem asi před rokem v nějakém „modeláři“ – myslím, že tady:
http://mapy.cz/s/3gCMb
Místo provázku byl tedy silonový vlasec a mohl podle mne být delší, ale jinak je to ono…
Prý se někdo snaží obnovit výrobu těchto „retro“ věcí… Bohužel přímo hračku jsem teď na webu nenašel.

před 1972 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Alien:
Nevím jak se to tehdy jmenovalo, také jsem měl. Myslím že magická tabulka nebo něco takového. Ale stále se prodává (možná trochu jiná verze, možna made in china,… ale princip zůstává)
http://kreslici-tabulky-a-sablony.heure­ka.cz/kreslici-magneticka-tabulka-grafo_2/speci­fikace/#

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Hmmm, tak to valím bulvy. Jen mám pocit, že tenkrát se to jmenovalo nějak silně futuristicky, ale vážně si nevzpomenu jak. Kreslící tabulka to ale rozhodně nebyla! :)

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Magická tabulka , vašnosto…

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Díky, ale přesto mám pocit, že to mělo názeb nějak jako „blablablagraf“. Ale je možné, že jde jen o „šumy v paměťových modulech“. ;) :D :D

před 1975 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ano, magická tabulka, taky jsem ji měl.

před 1975 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Oohooo děkuji pánové (a dámo)… potěší že i po těch letech jsem se snad trefil 😉

před 1975 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

led: já měl krásného dřevěného houpacího kohouta. Dneska mám jen plovoucí plastovou kačenku do vany, co jsem dostal na narozky. Udělal jsem jí přes hřbet kruhový otvor do které vkládám hořící čajovou svíčku. Při naložení se do vany zhasnu světla. Nádhera, to nemají ani v Karlsbadu.

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

A nebyl to náhodou takovej „stereokohout“ – katamaran? Nějak si vzpomínám, že jsem měl něco podobného, sedělo se na lavičce mezi.

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jo, to je přesně ono!

před 1975 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Je to on? https://aukro­.cz/houpaci-kohout-6928764114

Tyo, koukám, že toho kohouta měl kdekdo! BTW – dodnes se vyrábí, i když vypadá trochu jinak (kresba)! ;) :D :D

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Complex

Tamagoči?

před 1976 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek