dust8

Existuje nějaké video, ve kterém by bylo vidět jak správně naklepat nový srp či kosu? Pokud ne, vysvětlíte cca slovně?

Co si připravit?
Na čem to lze naklepávat?
Jak postupovat?
Atd.

Nejlepší odpověď
elkon

To se vysvětluje dost špatně. Praxe je praxe. Mě to naučila moje babi, ano babi, ne děda, ten na to neměl trpělivost (stejně tak mě naučila sekat kosou, děda to také uměl, ale babi sekala častěji). Díval jsem se jak to dělá a pak jsem to postupně začal naklepávat také a postupně jsem se zdokonaloval. Je potřeba „babka“ a vhodné kladívko. Babka je vytvarované, vykované železo, které se zatlouklo třeba do špalku na sekání dřeva a kladívko musí být tak velké, aby se s ním dalo dobře klepat, ale nebolela od toho ruka, protože to někdy trvá i hodinu. Záleží jak moc je srp, nebo kosa tupá. Pak se ostří srovná brouskem.

Další odpovědi
Drap

Naučit ale to podle videa by bylo hodně obtížné, Chce to vidět. Zajdi za nějakým starým sousedem a ten ti to rád ukáže, Kladívko budeš jistě nějaké vhodné mít a babku jsem před nedávnem viděl v nějakém železářství.

aliendrone

Co je těžkého napsat do strejdy Googla otázku „Jak naklepat kosu?“ – to mi hlava nebere. Videa ti vyjedou hned nahoře. BTW – doporučuji začít KOSOU a ne srpem (bo má menší zakřivení oblouku).

Kritická je přitom nejen pečlivost, ale především trpělivost. Nejde to zrovna „za minutu mám hotovo“. S tím má mládež problém, chce to prostě svoje. Pokud jsi v opracování kovů úplná lama, tak to platí DVOJNÁSOB!

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yyroGT8GPa­U&ab_channel=An­ton%C3%ADnPos­p%C3%ADchal