exekuce a členové rodiny?

Dobrý den, moje maminka má na sebe několik exekucí a dluh na nájemném, před rokem přišla o práci a dodnes je bez práce. Na ÚP je vedená, ale nedostává žádné peníze, z města jí také nic nedají, protože má dluh na nájmu. Bydlí teď se mnou a mou rodinou v bytě v podnájmu, není tu trvale hlášená. Mohou přijít exekutoři i ke mě do bytu a zabavit mi věci? Dá se řešit nějak takováhle situace, kdy je člověk bez jakéhokoli příjmu? Vždyť kdyby mne nebylo, tak by umřela hlady a byl z ní bezdomovec? Není nějaká pomoc? Už nevím co dělat. Děkuji za rady a tipy.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Exekutor bohužel může přijít kamkoliv, kde se domnívá, že má dlužník svůj majetek. Pokud má exekutor velkou fantazii tak se může domnívat, že má dlužník svůj majetek i třeba u sousedky, ke které chodí často na kafe a občas tam i usne.

Zkusil by se poradit v občanské poradně http://www.ob­canskeporadny­.cz/

Další odpovědi
sejtanka

Poradte se z právníkem,tohle je dost zapeklitá situace.

Fidel

Dobrý den, Exekutor vás může teoreticky „navštívit“ za předpokladu, že by předpokládal, že ve vašem domě/bytě má vaše maminka své věci (tedy věci vhodné k zabavení – exekuci) – to by se však o takovém místě musel dozvědět (!). Pokud tedy zabráníte úniku informací (sousedé, doma u maminky dopis s vaší zpětnou adresou…), tak se o vás jak nemá dozvědět. U vás v domě svým přátelům řekněte, že je u vás matka na návštěvě (to kdyby si vás náhodou exekutor našel, aby tito lidé mohli později dosvědčit, že tam nebydlí) – neříkejte jim ale (samozřejmě) opravdový důvod. Pokud si vás exekutor najde, tak budete muset na všechen majetek, který vám zabaví podat excindační, tzn. vylučovací žalobu, e které uvedete, že zabavil vaše věci…

draza

Je třeba abyste sepsali předem sepis věcí, které se v bytě nacházejí a že majitem jste vy jako vlastník bytu. Toto předložíte exekutorovi, tím se tyto věci musí vyloučit z dražby. Maminka na sebe může podat insolvenční řízení a tak se zbavit alespoň nějakých dluhů.