HerbiG

Dusík ve šlehačce

je pravda,když si strčím do pusy šlehačku,tak pomocí dusíku ve šlehačce se uspim?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Řekl bych, že nikoli, jelikož k uspání slouží oxid dusný a ne dusík jako takový.

Oxid dusný se připravuje tepelným rozkladem dusičnanu amonného: NH4NO3 → N2O + 2 H2O.

V medicíně se dříve používal ve směsi s kyslíkem (85 % N2O + 15 % O2) jako anestetikum ke krátkodobým narkózám; dnes aplikován dávkovacím zařízením (např. Entonox) zajišťujícím bezpečnost se může používat v porodnictví nebo ve stomatologii.

Kdežto dusík: chemická značka N (lat. Nitrogenium) je plynný chemický prvek, tvořící hlavní složku zemské atmosféry. Patří mezi biogenní prvky, které jsou základními stavebními kameny živé hmoty.
Dusík je plyn bez barvy, chuti a zápachu. Není toxický ani jinak nebezpečný.

Další odpovědi
rynek878

Dusík je plyn, který je součástí vzduchu a tvoří jej z více než 75%. Dusík je naprosto bezpečná látka a v potravinářství se používá jako chladící látka a látka, která vytváří ochranný obal balení potravin. V ČR je používání dusíku v nezbytném množství ke všem potravinám povoleno. V USA je používání látky též povoleno.

Zdroj: http://www.emul­gatory.cz/sez­nam-ecek?prisada=E941