Michal Kole

Dr. AXL, jak se vůbec naceňují programátorské práce?

Mzda od hodiny se špatně odhaduje, protože může vzniknout problém, jehož vyřešení se může táhnout třeba 3 dny a to je ve výsledku 3dny*8hodin =24h „navíc“ a to se zákazníkovi nebude chtít platit a bude poukazovat na neschopnost programátorů. Nebo se s problémem původně nepočítalo a objevil se až v betatestech.

Třeba když si chcete udělat elektriku v bytě (jsem elektrikář, ale bez 50), tak stačí vzít cenu kabelů+lišt/tru­bek+prvků (jističe,chrániče, světla, zásuvky).

a dá se poměrně přesně spočítat jak dlouho trvá přivrtat na zeď lištu. Když je řemeslníků víc, jde to lépe, protože jeden přdrží, druhý to rychleji orýsuje, pak jen podá vrtačku, díry se propíchnou mezi tím třetí připraví hmoždinky, druháý přidrží lištu aby se dali zašroubovat vruty a lišta je za 5 minut,

U programování se může psát kód 10 hodin a pak se zjistí, že to je psáno zbytečně složitě udělá se porada a vymyslí se to třeba jednodušeji i když se původně rozhodlo pro složitější variantu, kvůli bezpečnosti třeba.

Nejlepší odpověď
anonym

Ač ti kolegové rámcově odpověděli, doplním ze své vlastní zkušenosti z opravdu výrazných zakázek.
Je to celá věda na dlouhé povídání, ale pokusím se zestručnit:
Téměř výhradně se aplikuje Cenový zákon, dle něhož se použije
smluvní cena, – tj. je cena sjednaná v kupní nebo jiné smlouvě (nejčastěji SoD, smlouva o dílo) nebo objednávce. Souvisí i s dalšími smluvními podmínkami, např. dodací lhůtou, platebními podmínkami, způsobem přepravy.
Těžištěm je jen malý podíl HW, zbytek SW a hlavně služby, know-how, licenční podmínky, následné servisní smlouvy.
Tendr mívá min. 3 uchazeče a preferuje se optimalizace se zadávacími podmínkami, komplexnost dodávky (omezení subdodavatelského řetězce) a originalita a nápaditost řešení versus cena.
Většinou se jedná o řešení „na míru“, takže nelze použít žádné srovnávací reference, nebo jen omezeně.
Ceny byly až několik miliónů Kč, hraje roli i dodavatelský úvěr, inflační koeficienty a souhrn různých přirážek, dílčích kalkulací, vedlejší náklady a plno dalšího. Zkrátka bylo by to na malý seminář.
Stačí takto?
(Pokud bych ti vykládal detaily, stejně bys z toho nebyl moudrý, protože bychom zabíhali do odborností, jež by ti nic neříkaly).
Zkrátka u vysoce specializovaných dodávek se zásadně objednávají externí firmy, žádná akciovka nemůže mít veškeré profese ve špičkové kvalitě.
To skoro jako by se ptal proč si externí audit neudělá firma sama?
Doplňuji:
Z předchozí, zmizelé otázky, ještě jednou opakuji – admini dohlíží a provozuje, není oprávněn zasahovat do nastavení programu, tím by rázem padly záruky.

Další odpovědi
KdoSiOdJinud

Otázka je sice na Dr.AXL, ale odpovím také :)

Programátoři (z 80% živnostníci) střílí ceny tak, aby byli levnější než konkurence a zároveň měli co nejvíce. Dalším faktem je, k čemu je mít milion zákazníků za málo, to raději zvednout ceny a mít zákazníků „akorát“ za vyšší výnos :)

anonym

Michale, ale ono to bude trošku jinak. Byla vytvořena nová verze a za tu zadavatel zakázky určitě zaplatil dohodnutou cenu. Tuto verzi je třeba uvést do provozu. Jestli se při uvádění do provozu zjišťuje, že koupený produkt má tak vážné potíže, že se nedá používat, je to zmetek. Za zmetek se cena dohodnutá neplatí. Je tedy na dodavateli, aby závady odstranil. Jenže se mi zdá, že buď dodavatel a ten, kdo toto dílo uvádí do provozu, není stejná osoba, nebo se vyskytly ještě další problémy, o kterých mi jako uživatelé nemůžeme mít pochopitelně ani tuchy.
Proto jsem Vám navrhovala počkat, ať se ukáže, jak se podaří odstranit všechny potíže. Je jen velkou škodou, že nikdo z majitelů ani adminů neuznal za vhodné podat k současné situaci nějaké rozumné vysvětlení.
Doplňuji:
Ach jo, mám tam překlep a omlouvám se za to ..my uživatelé..

anonym

Malý příklad cenových relací, jestliže dle tvého příkladu se elektrikář účtuje cca 120–180 Kč/hod., pak programátor analytik má HZS (hodinová zúčtovací sazba) na tzv. neměřitelné položky či úkony, si běžně fakturuje 1200 – 2000 Kč/h.
Také jsme měli šéfmontéra z Francie na výhradní dodávku kompaktních VN rozváděčů (téměř čtvrtinové oproti klasickému provedení a hermeticky plněné inertními plyny) v € (v přepočtu cca 3 tisíce hodinovku + hotel a veškerý servis).
Prostě tam, kde je monopol, se tě nikdo neptá, buď zaplatíš nebo nic nedostaneš.
A kdybych ti měl dát nahlédnout do složitého přediva tzv. zprostředkova­telských přirážek, nehorázných marží a přeprodávání původně levných produktů, vstávaly by ti vlasy na hlavě.
Ke všemu si zadavatel mnohdy rovnou řekne o provizní podíl za zakázku, takže konečný dodavatel, z beztak už skrovného podílu, musí ještě ukrojit mastný krajíc, aby nakonec stejně půl roku čekal na úhrady fakturací.