bauerlukin

Poradíte, jaké uvést vzdělání v dotazníku? Druh školy a získané vzdělání: úplné, odborné nebo úplné odborné?

Dobrý den, mám před sebou dotazník, kde je kolonka na druh školy. Nevím jaký druh školy jsem to vlastně vystudoval. Je to jeden z těch v nadpisu. Mám SŠ zdravotnickou. Poraďte mi, prosím. Díky

Dotazník druh školy úplné, odborné nebo úplné odborné

Nejlepší odpověď
Edison

To, co máš v nadpisu není druh školy, ale dosažené vzdělání:
Úplné střední (ÚS) = zakončené maturitou bez odbornosti. Zpravidla gymnázium.
Střední odborné (SO) = vzdělání zakončené zpravidla odbornou zkouškou. Typicky odborné učiliště (OU…)
Úpné střední odborné (ÚSO) = vzdělání zakončené maturitní zkouškou s nějakým odborným zaměřením, nebo marutitní a učňovskou zkouškou s výučním listem. Střední škola, střední průmyslová škola, střední odborné učiliště. (SŠ, SPŠ, SOU…)

Všímej si slov „úplné“ = maturita a „odborné“ = zpravidla výuční list, ale to není podmínkou, ve spojení s maturitou to může být i to, že nějaká odbornost je obsažena v maturitní zkoušce. Výuční list se získával na odborných a středních odborných učilištích. Nikoli však na středních odborných a odborných školách.

Druh školy a dosažené vzdělání bývá dooost často dodnes zaměňováno. A je to chyba.

Další odpovědi
annas

Neuvedl jste tto nejdůležitější. Kolik roků jste chodil na SZŠ?

1. Na SZŠ je např. obor Ošetřovatel – ten je tříletý, končí závěrečnou zkouškou.

Získal jste střední odborné bez maturity. = zjednodušeně odborné.

2. Nebo čtyřletý obor,. který jste zakončil maturitní zkouškou

Střední odborné s maturitou. = úplné střední odborné.

https://www.szs-hranice.cz/in­dex.php?page=stu­dijni-obory

Např.. „Zájemcům o studium na SZŠ Ruská nabízíme jak čtyřleté maturitní, tak dvou a tříleté učební obory. “

https://www.szs-ruska.cz/o-studiu/obory-vzdelani

I na SZŠ nabízejí učební obor,. nejen na učilišti., jak uvádí nepřesně Edison.

Schluker

Jestli je to jeden z tech v nadpisu, pak si odvazne troufnu tvrdit, ze odborne uplne.

Arne1

No a jaké jsou možnosti ? Nebo je to prázdné políčko ro volný text ?

Rokio

Máš úplné střední odborné vzdělání.