sonísek1234

Poradíte s problémem, který je uvedený v doplnění otázky?

Zdravím, měl bych dotaz ohledně pracovního úřadu. Přerušil jsem studium na vysoké škole na zimní semestr, což je zhruba od října do poloviny února. Jsem náhllášený na evidenci pro zprostředkování zaměstnání. Po zhruba každém měsíci mám schůzku se zprostředkova­telkou, zatím jsem byl pouze na jedné a další mě čeká 30.1.2018 přičemž škola mi začíná 15.2. 2018. Nicméně celý leden až do začátku školy budu mimo ČR což jsem samozřejmě předtím nevěděl. Chci se zeptat jak to bude s pokrytím zdravotka (socko neplatím). Kdy pracák hradí zdravotko za ten daný měsíc? Když nepřijdu na schůzku 30.1. a ten den mě vyřadí, budu mít zaplaceno zdravotko za leden? A když mě vyřadí a za vlastně 15 dnů nastoupím do školy, zaplatí mi škola zdravotko za únor nebo ten si budu muset uhradit sám? Doufám, že otázka bude dávat smysl a předem děkuju za reakce.

Původnío neotázka
Dotaz ohledně pracovního úřadu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Úřad práce ani škola za Vás zdravotní pojištění nehradí, hradí je stát. Pokud
15. února začnete studovat, uhradí stát zdravotní pojištění za část února, takže
nic doplácet nebudete (OBZP pojistné hradí pouze za celé měsíce, ne za části).

Ke schůzce na ÚP:
Je teprve začátek ledna. Já bych se pokusila zprostředkovatelku
telefonicky nebo e-mailem požádat o přeložení schůzky na dobu,
kdy budete v ČR.
Ale řešte to hned teď, ne až těsně před schůzkou!

Pokud byste byl vyřazen až 30. ledna, také byste nic nedoplácel
(viz výše).

sonísek1234

Takže pokud by mě 30.1. vyřadili, tak by těch 15 nebo 16 dní co nebudu student či zaevidován na UP, neměnilo nic na tom, že bych únor měl zaplacený? Je potřeba se během tohoto období 15 dnů někam nahlásit (pojišťovna například)? Děkuji.

Dochy

Tuším, že zdravotní pojišťovna chce hlásit všechny změny do 3 či 8 dnů. A mám silný pocit, že všem ostatním je celkem fuk co budeš dělat. Ale radši si to ověř.