fifo

Poradíte s vysvětlením významu přísloví: Lépe je svůj kříž nést než ho vléci po zemi?

Nejlepší odpověď
annas

Přísloví vychází z Nového zákona. Ježíš byl ukřižovaný, ale kříž, jeho tíhu, musel nést sám.

Takže přeneseně „nést kříž“, – prožít trápení, mít problémy, nebo ho trápí nemoc úmrtí, blízkého, ztráta zaměstnání atd. .Je pro člověka těžké, ale je třeba vydržet, nést tíhu kříže. stejně jako Ježíš

Pokud člověk má problémy a „kříž“ neunese, vše odkládá, svou situaci zhorší.
Vždy neplatí, že co se vleče, neuteče,

často se tedy stává, že se v životě objeví překážky,, různé pády, občas by se člověk vzdal,, svůj svůj kříž neunese. . Ale prohrál by. Ale přece se říká, že přes překážky se dostaneme ke hvězdám.

Podle Ježíšova vzoru je třeba si uvědomit, že břemeno, kterého se lidé boují, , které jim připadá příliš těžké , je třeba nést. Zpravidla si uvědomí, že se ho nezbaví, Pokud břemeno neodloží, problém nevyřeší, není možné je stále táhnout dál.

Doplnění

1. opravdu toto přísloví souvisí s Kristem. Jde přece o starou bretaňskou moudrost, kde nikdo neřešil zákony fyziky. Ale jde o přenesení významu, jak jsem vysvětlila. Vím, že kříž souvisí s Kristem.

i když někteří lidé jdou tak daleko, že si připomínají Ježíšovo slovo, jako by ospravedlnili tyto kruté zkoušky. „ Pokud chce někdo kráčet za mnou, ať se zříká sebe samého, může vzít svůj kříž a následovat mě. “

Nést svůj kříž“ tedy rozhodně není příkazem zemřít na kříži jako Ježíš, nebo snášet utrpení, ale povzbuzením k zachování věrnosti Božímu slovu, i když je třeba nějakým způsobem se ho zříci – táhnout za sebou. Slepá Víra může vést k nepochopení utrpení a tím i ke špatnému zacházení.

atd.
https://croire.la-croix.com/Defi­nitions/Lexiqu­e/Croix/Que-veut-dire-porter-sa-croix

2. soužení, trápení, trampoty, svízel.

„Koho Bůh miluje, toho křížem navštěvuje. Přísl.
To ty lidi bůh velkým křížem navštěvuje. Zey.
Nezbývalo, než vzít svůj kříž a trpělivě jej vléci životem. Vrba. – zde je to jinak než ve frrancouzském oříslovi.
Kdyby mi jen Pánbůh z toho kříže pomohl! Něm.
Ó nešťastná abecedo, tenkrát jsem nevěděl, že jsi můj první kříž, moje muka, soužení a trápení Rais.“

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=k%C5%99%C­3%AD%C5%BE+&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Další odpovědi
Kelt

Důležitý je postoj, přístup. Ten, kdo nese kříž, kráčí rovně, jistě a ten kdo ho vleče po zemi, ho tahá a přitom nejde rovně. Navíc, kdo zná fyziku ví, že při tažení, vlečení se zapojují síly tření a proto je tento způsob namáhavější.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.