Dobrý den, lze do výpovědi zaměstnance uvést jako důvod: porušování ustanovení Zákoníku práce ze strany zaměstnavatele?

Doplňuji:
konkrétně: na kartě docházky jsem objevil - 5 tis. s podpisem vedoucího. Důvod neznámý,nikdo mě nekontaktoval, pracuji v noci. Zákoník práce neumožňuje pokuty a penále.Potíž asi v tom: že jsem pod nevýhodnou prac.smlouvou: minimální mzda + pohyblivá složka mzdy. Jaký zaujmout právní postoj? Děkuji za reakci předem

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pracovní smlouva je úmluva mezi 2 smluvními stranami, na něž se vztahují stejná práva i povinnosti. V ZP jssou taxativně vyjmenovány důvody vč. příslušných §, je dostupná i na netu.
Pokud jsou důvody podložené a případně prokazatelné, nemělo by hrozit ze strany zaměsnavatele riziko žádné odvety, protože by u soudu prohrál a hradil nejen soudní výlohy, ale i odškodné, zameškanou mzdu a veškeré zákonné nároky poškozeného.
Přesto je lepší zvážit okolnosti a zkusit mimosoudní dohodu, ovšem s připraveným původním podáním, když by nebyla rozumná ochota k dohodě.
V případě problémů nabízí příslušný odborový svaz bezplatnou právní podporu i zastoupení.

Další odpovědi:

Zlatý

určitě.
a nemusí ani porušovat nějaký paragraf,
stačí, když poruší např. pracovní smlouvu (např. nedodržení termínu výplaty) nebo i dobré mravy (např vás sexuálně obtěžuje, nutí vás lhát nepo podobně.

Zlatý

Zaměstnanec může podat výpověď i bez uvedení důvodu (dvouměsíční výpovědní lhůta platí stejně), nebo ukončit pracovní poměr dohodou (tam je lhůta taková, jakou si dohodne, třeba i žádná).

Zlatý

Proč by ne.

Ale bylo by dobré uvést konkrétně jaký paragraf.

Taky je možné, že Vás zaměstnavatel zažaluje za křivé obvinění a pak už zbývá jen soud, aby určil kdo má pravdu.

Taky je možné, že Vám bude dělat zaměstnavatel potíže, např. bude trvat na 2 měsíční výpovědní době, nebo Vás propustí tzv. na hodinu bez odstupného nebo vás bude chtít propustit na dohodu bez nároku na odstupné nebo Vám nebude chtít vydat zápočtový list

Zlatý

Napsat to sice můžete, vzhledem ale k tomu, co už napsal baghira mi není zřejmé, jakou to bude mít výhodu proti výpovědi bez udání důvodu.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.