369kodl

Dobrý den,chci se zeptat,jestli má zaměstnavatel právo vyžadovat náhradu škody způsobenou zaměstnancem?

Byl jsem zaměstnán jako řidič ve zkušební době a způsobil jsem na autě škodu.Prý to bylo vyřešeno pojistkou na blbost.Jsem monetálně na nemocenské,chci toto zaměstnání po uschopnění ukončit a zaměstnavatel po mě vyžaduje náhradu škody.Má na to právo?Děkuji.
Doplňuji:
Zapomněl jsem napsat,že jsem byl jen jako druhý řidič,auto jsem nepřevzal,ale byla to moje vinna.

Nejlepší odpověď
anonym

Nejen právo, ale i povinnost, protože jinak by ekonomicky poškozoval vlastní firmu.
Nakládání s majetkem způsobem řádného hospodáře.
V případě vozidla postačuje protokol o převzetí vozidla ( z obecných předpisů vyplývá odpovědnost za způsobené škody).
Doplňuji:
I když jste byl jako 2. řidič, tak jste v tu chvíli řídil a podmínky zástupu máte ve smlouvě nehledě k tomu, že máte zákonné povinnosti řidiče z titulu účastníka silničního provozu.
P.S. Pokud jste ještě ve zkušební lhůtě, tak se obávám, že si už nemusíte dělat starosti s výpovědí.

Další odpovědi
dědapetr

To záleží jak máte sepsanou smlouvu a jestli tam je o hmotné odpovědnosti.Jak je tam napsáno co je za podmínky ve zkušební době.

ARIS

Píšete, že to bylo vyřešeno pojistkou na blbost. Čí ta pojistka je? Vaše?
Každopádně má zaměstnavatel právo na náhradu škody až do určité výše (nevím přesně, ale asi je to do čtyřapůlnásobku hrubé mzdy).
Pokud máte svoji pojistku na škodu způsobenou zaměstnavateli a je tam sjednáno i pojištění řidiči tak to za Vás uhradí pojišťovna. Jinak to asi půjde z Vaší peněženky.
Doplňuji:
Přikláním se k tomu co píše Dr Axl .

mosoj

Pokud způsobíte zaměstnavateli svojí vinou nějakou škodu při výkonu zaměstnání, má zaměstnavatel právo ji na vás vymáhat.
Pojišťovna to za vás uhradí jedině tehdy pokud máte osobně uzavřenu pojistku na škody způsobené při výkonu zaměstnání !

S hmotnou odpovědností to nemá nic společného.

Pojistku na blbost neznám, ale jinak blbostí je zde dost.

tom004

Pokud,ta pojistka na „blbost“,byla Vaše,tak,podle mého ne.
Doplňuji:
pro DrAxl: S tím nemohu souhlasit.V do­bě,kdy jsem používal služební vozidlo,jsem měl uzavřenu pojistku na,„škody způsobené na majetku a zdraví“,no prostě na blbost.Platil jsem cca 1200,– Kč,ročně.V zi­mě,jsem v lese na ledě,neposypáno,ani jsem se nesnažil brzdit,hupnul do křoví.Moje vina,měl prý jsem předvídat,že nebude posypáno.Nic se mi nestalo,jenom auto mělo slušně pomuchlaný plechy.Škoda vyčíslena pojišťovnou,na 20 000,– Kč.Škoda,byla zaměstnavateli uhrazena,plně z mé pojistky.Nemít ji,platil bych.

hanulka11

Dnes člověk nemá nikde odvolání, zkouší to na vás , nedejte se.
Poraďte se na právním oddělení na pracáku

anonym

Ad mosoj, pojistka na blbost je hovorový název pojištění odpovědnosti. Jsou dva druhy, občanské odpovědnosti (např. když vyplavím souseda) a pak rozšířená na odpovědnost při zaměstnání, (kde je i volitelné pojistné plnění škod způsobených při řízení služebních vozidel). Ta je pochopitelné výrazně dražší, jak uvádí tom, cca 1200 Kč/ročně.

anonym

Ad tom, otázka zněla, jestli má zaměstnavatel právo vyžadovat náhradu škody.
Odpověděl jsem, že ano a uvedl i proč. Nešlo tedy o formu úhrady, protože i při vlastní pojistce řidiče by to vlastně hradil on, díky pravidelnému pojistnému.
Ovšem slůvku „prý“ navozuje, že to řidič sám nevyřizoval, tudíž to zřejmě likvidovala firma ze svého pojištění, které je ostatně u firemních aut povinné.
A fakt, že je na nemocenské napovídá, že asi šlo o vážnější nehodu s následky nejen na autě, ale i na zdraví řidiče, kde míra zavinění bývá v záznamu o nehodě a policejním protokolu.
Tebou popisovaný vlastní případ je tedy s tímto irelevantní, byť reálný.