Kryšpín

Do kdy byl Irák a Afganistán v NATU?

Jeden z Nejvyšších ústavních činitelů prohlásil / Seznam.cz / obranný pakt NATO může bojovat jenom na územích které jsou ve společenství obranného paktu NATO. I když je to zkušený politik na zahraniční politiku, ovšem nemohu se v tom orientovat.

Odpovědi
Pepa25

Takže neprve začneme tím, co skutečně p. Vystrčil řekl: „NATO je obranný pakt, tedy nepočítá se s tím, že by bojoval na cizích územích, než jsou území zemí NATO“ viz https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/rozhovory-vyzva-sankce-proti-rusku-jsme-odvazni-tak-jak-muzeme-rika-vystrcil-197468 Řekl to v souvilosti s návrhy, aby se NATO angažovalo na Ukrajině. Ukrajina není členská země, takže ji NATO skutečně nemůže bránit. Odpověď je logická a pravdivá.
Přemyšlím, jak to souvistí s Irákem nebo Afgánistánem – ten bylo také potřeba bránit proti vnějšímu nepříteli? Podle mě ne …

da ny

;)
Je úplně jedno, co panu Fialovi vyšlo z úst!!! (malá reakce na Pepa25)

Je nebezpečné a naivní, spoléhat na sliby, domněnky a lži (často vědomé) politiků a našich obzvlášť! S ohledem na naše a historické zkušenosti…..
Spoléhat na předpisy a zákony, jejich kličky.
Co dělali v Afghánistánu Američané, bych pochopila. Účast vojenských jednotek NATO v Afghánistánu a Iráku je trestuhodná, neomluvitelná. (z mého pohledu).
K „posile“ americké a anglické armády by „posloužily“ jiné jednotky (modré, žluté nebo červené přilby ;D). Odpověďět na Caši otázku neumím. Co tam to NATO hledalo…. ;D

USA/G. Bush (po září 2001) našel důvod, jít si do Afghánistánu pro Usámu bin Ládina.
Spolu s UK postavili INVAZÍ, RB OSN, před hotovou věc: V chartě OSN, využili čl. 51. (Článku 51 uznává přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření pro zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. ).