Pokročilý

Dá se vystoupit z EU?

Mohla by Česká republika vystoupit z EU? Je to vůbec možné? Jaké sankce bychom museli platit za vystoupení?

Popřípadě: Dalo by se zůstat v EU, ale nemít euro?

Dík moc za odpovědi a názory.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

ČR by určitě z EU vystoupil mohla, nevím ovšem, jaké by byly přímé sankce (nepřímé ekonomické by byly určitě závažné - cla apod.).
Být v EU a nepřijmout euro - jistě, v takové situaci právě jsme (a nejen ´my´).
___
Jen tak - ze zvědavosti - proč ti vadí naše členství v EU?
;-)

Další odpovědi:

Zlatý

Teoreticky je vystoupení možné ale prakticky by to nebylo tak snadné. Jistě by to nebylo zadarmo. O takové možnosti je zbytečné přemýšlet. K takovému kroku neni politická vůle a zřejmě ani v blízké budoucnosti nebude.

Bronzový

Z EU už vystoupilo Grónsko, tuším v roce 1982. Je součástí Dánska, ale obchodně je více napojeno na severní Ameriku.

Bronzový

zbytečný, EU se rozloží sama i s eurem...

Ano, dá se. Bez eura bychom byli jen v Shenghenskem prostoru, volný obchod, cestovani apod. Nebyli by jsme součástí eurozóny, kde se platí eurem, laicky řečeno.

Diskuze k otázce

Pokročilý

kyselina 5

pro mowla: Členství mi nevadí, Šenghen mi vyhovuje, ALE jsem Čech, mluvím česky a chci platit ČESKOU KORUNOU! (jsem strašnej nacionalista:-D) a myslím si, že je blbost pro celou Evropu (východ, západ) zavíst jednotnou měnu. Teď jsem byla ve VB a ve Fr a ty ceny tam mají úplně jiný. Státy v EU mají rozdílené ekonomiky.
Asi jsem špatně položila otázku. Ale jelikož s podepsáním o vstupu do EU jsme se zavázali k přijetí eura, tak mě nenapadá jak se z toho jinak vyvléci než vystoupením.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2737
Zlatý quentos 1321
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.