dnb

Dá se v Česku sehnat 8" kulová puma?

…nebo budu muset jet do Japonska?
Doplňuji:
A já myslel že IV Třída je konečná? Nebo není? Kdybych potřeboval 6" kulovku, tak bych si ji mohl objednat v asi 5 e-shopech i bez průkazu odpalovače…stáčí více jak 21 let. Proto nechápu, proč by měla být 8" něco víc? Není to spíš tím, že jsou už dost velké a špatně se distribují?

Odpovědi
mosoj

V pohodě se dá koupit. Za cca 900 Kč bez DPH. Kde, to ti nenapíši, je to pro tebe bezpředmětné. Na velkých ohňostrojích se střílejí, nechci říci, že běžně protože je to zbytečné. Nikdo ti ji ale bez povolení báňského úřadu neprodá ( zde již totiž končí každá sranda) a navíc musíš být vlastník průkazu odpalovače ohňostrojů. Toto si nedovolí ani Ťaman.

Tato kategorie již spadá do kategorie výbušnin a vztahují se na ní předpisy jako na každé jiné výbušniny. Tedy i skladování (sklad schválený pro skladování výbušnin) evidence, přeprava Adr atp.
Pokud ji někdo u tebe najde bez povolení a jedná se o nedovolené ozbrojování
a nedovolenou manipulaci s výbušninami.
Doplňuji:
Seš vedle jak tak jak jedle a moc domýšlivý. Nikde nepíši že průkaz nemáš a je mně to jedno. Jestli ho máš, tak je to o to horší protože neznáš zákony !
Jestli ti někdo pošle 150 mm kulovku bez povolení ČBÚ je to jeho věc a případné následky si ponese on, včetně tebe. Opět je mně to úplně jedno. Jsi moc mladý a ještě jsi viděl málo destrukcí od zábavní pyrotechniky !!

Vyhláška č. 32/2014 Sb. http://www.ta­rra.cz/img/par­ty/narizeni-vlady-sb.pdf
o které evidentně nevíš a je jedno co si myslíš ty,
jednoznačně vyjmenovává pyrotechnické předměty tř. 4, které nejsou považovány za výbušné předměty. K jejich odběru není třeba povolení ČBÚ ale odběratel musí být držitelem průkazu odpalovače ohňostrojů.
Jinak utře nos kdyby mu bylo padesát.

200 mm kulová puma tam určitě vyjmenovaná není a totéž platí pro 150 mm kulovou pumu. O ničem jiném tady řeč nebyla.
Povolené je to od 5 palců ( 125 mm) dolů.

dnb

mosoj >> a jak si vůbec přišel na to, že ten průkaz odpalovače nemám?

dnb

:) No ne, já jen, že si povídal, že by to bylo pro mě bezpředmětné…
Ano, mladý a domýšlivý… Obávám se, že ale ne o moc než ty, pač jsem se ptal, zda-li je k sehnání a kde, ne na to, jaké zákony zakazují prodej atd.
Jinak, bezpředmětné to pro mě opravdu není, nebo spíš – nebude, pač se chystám, že si ten průkaz odpalovače udělám a nejen z jednoho důvodu…

mosoj

Prozrazovat prodejce je zde, na těchto stránkách zakázaná reklama.
Klidně si průkaz udělěj, ale připrav si několik desítek tisíc Kč ( na ten průkaz).
Stejně ale tu 8 palcovku legálně nedostaneš, dokud nebudeš mít od ČBÚ povolení k odběru. Dále si někde zjisti co znamená provádět ohňostrojné práce ( pozor nikoliv ohňostroje). Bez toho ti ČBÚ odběr nepovolí. Co děláš na černo zde raději v této době neprezentuj. Můžeš skončit jako terorista.

dnb

Já jsem jmenoval něco, co bych dělal na černo? Vše projde legálně bez potíží. Nevím, proč by mi ČBÚ nepovolilo dvě 8" kulovky na řádné zakončení ohňostroje.
Nejsem typ člověka, který by chtěl použít tento typ ohňostroje k jiným účelům, než k opatrnému odpálení z moždíře směrem nahoru.

V Japonsku to mají asi zřízené nějak jinak, když si tam při jakékoliv příležitosti odpalují i 24" pumy, ale to bude tím, že jsou trošku chápavější než Češi a nejspíš umějí rozlišit tyto dva výrazy: „ohňostroj“ a „teroristický útok“. Tady se to bohužel automaticky převádí do jednoho bodu.

mosoj

Bez komentáře! Jak jsem psal, nauč se nejdříve co je ohňostroj a co ohňostrojné práce.

dnb

Díky za rady a pevné nervy :)