annas

Co způsobuje, že slyšíme „šumění moře“, když si přiložíme k uchu mořskou mušli?

Nejlepší odpověď
chudst

Mušle se svými velice hladnými a poměrně tvrdými stěnami má ideální tvar jako zesilovač zvuku. Mušle představuje zvukový rezonátor, v němž rezonuje několik zvukových pásem. To jsou ty šumy, které pak slyšíme zesíleny jako zvuk moře, přiložíme-li mušli k uchu. Za normálních okolností zesiluje všechny zvuky, ale my je neslyšíme, protože ji máme u ucha. Mušle na uchu tlumí všechny venkovní zvuky a my v ní slyšíme tiché šumění své vlastní krve. Kdybychom zůstali v absolutním tichu, slyšeli bychom tam dokonce tlukot vlastního srdce.

Šum moře, je tedy jakýmsi provozním šumem (tinitus) vlastních uší.

Zdroj: fyzmatik.pise­.cz/112646-proc-sumi-v-musli-more.html

Další odpovědi
tom004

Mušle se chová jako zesilovač,a tady je toho víc.

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/112646-proc-sumi-v-musli-more.html

čárlí

Hučení ve škebli způsobuje v mnoha případech alkohol.

Berušinka

To nevím, ale já to slyšela i z obyčejné ulity od hlemýždě =D. Docela zvláštní.

michael69

Jo jde to i s obyčejným hrnkem na čaj. :D To co je slyšet je to jak proudí vlastní krev v žilách.

vagra

Kolem nás je vždy dostatek šumu. My si ho většinou ani neuvědomujeme, protože pro nás není spojen s nebezpečím. (Naproti tomu, takové zakvílení brzd, byť tichoučné, neujde pozornosti našince nikdy!) Mušle se svými velice hladnými a tvrdými stěnami představuje zvukový rezonátor, v němž rezonuje několik zvukových pásem (na rozdíl od kulového rezonátoru vyladěného co možná na frekvenci jedinou). To jsou přesně ty šumy, které pak slyšíme zesíleny (jako „hlas moře“), přiložíme-li mušli k uchu.

Zdroj: http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=75&hl­edat=&obor=