zjentek

Co způsobuje tento elektrostatický výboj?

Třeba, když mám několik let auto a NIKDY jsem od něj nedostal „kopanec“ a najednou, jako blesk z čistýho nebe, začnu den co den od auťáku dostávat TAKOVOU ŤAFKU, že člověka pokrutí (pokroutí). Kde je problém? Kdo/co je příčinou? Jsem původcem výboje já? Anebo auťák? (Třeba, když denně dostanete šlupku do ruky od rámu dveří při vystupovábní.)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Hmm – a co máš za NOVÉ hadry\boty\potahy sedaček etc.? ;) :)

Další odpovědi
Kepler

Auto asi za to nemůže, to ty trestáš jeho! Kloním se k názoru aliendrona, že máš na sobě nějakou syntetiku, případně i takové potahy, takže vytváříš elektrostatický náboj třením i bez liščího ocasu a ebonitové tyče. Bacha, ať si nesplašíš elektroniku! Nebo jezdíš s nějakým veteránem? 🙂

mosoj

Vyměň trencle!

elkon

Je to elektrostatický výboj, který vzniká např. třením nějaké umělé látky o druhou. Pak se vybije uzemněním jedné části. Ze školy si jistě pamatujeme tření ebonitové tyče o liščí ohon. Tak vzniká el. náboj.

dubraro

Kromě příčin výše zmíněných se na tom podílí i suchý vzduch.