Klarisa

Co znamená toto:

Výrazný hypertonus parav.svalstva,o­mezená lateroflexe bilat.Může mi to někdo přeložit?

Nejlepší odpověď
annas

Překlad slov z Velkého lékařského slovníku:

Hypertonus – vysoké napětí, v původním fyzikálním smyslu napětí svalu nebo stěny cévy i ve smyslu přeneseném nervové napětí. Svalový t. – napětí svalu, tj. síla stahu na jednotku průřezu. T. kosterního svalstva je řízen nervy a nervovými podněty z CNS, jejichž poruchy mohou t. zvyšovat hypertonus, např. u parkinsonismu nebo snižovat hypotonus, např. při přerušení nervu.
Paravertebrální – paravertebralis – e (ř. para u, při, vedle, l. vertebra obratel) ležící vedle obratle, podél páteře

Latero – boční

Flexe – ohnutí, ohýbání. Pohyb, při kterém se zmenšuje kloubní úhel. Opak extenze. F. je možná např. v lokti přitažení ruky k rameni nebo v kolenním kloubu dřep. Na noze se pohyb ve směru chodidla napnutí špičky označuje jako plantární f., opačný pohyb jako dorzální. lat. flecto, flexum ohýbat

Bilat – bilaterální bilaterální bilateralis, zkr. bilat. – oboustranný, tj. týkající se pravé i levé strany.

Řekla bych, že Vás trápí vysoké napěti svalstva podél páteře, máte omezené boční úklony na pravou i levou stranu.

Zdroj: http://lekarske­.slovniky.cz/

Další odpovědi
pimpinella

zvýšené napětí svalsva podél páteře, omezený úklon hlavy a trupu na obě strany (nemůže se ohnout)…-:)))au