BoMartina123

Co znamená název knihy „Stříbrný vítr“?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamená ,,Stříbrný vítr" (Fráňa Šrámek), jen bych potřebovala vysvětlit nnázev tohoto díla,jelikož se snažím pochopit co je metafora (malý zpěvák – pták)stejně tak, bych potřebovala přenést ten vítr, ale vůbec tomu nerozumím.
Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě jste knihu četla, když nerozumíte pojmů.

Metaforu „malý zpěvák – pták“ nemohu vysvětlit bez kontextu, zkuste sama. Pták je volný, ptačí zpěv se podobá hudbě … atd. x tomu myšlenky a touhy hlavního hrdiny. Určitě se vám to podaří.

Jde o dílo impresionistické, takže vyjadřuje city, nálady, vztah k přírodě, barevnost atd.

Student Jan Ratkin se střetává s pokryteckou morálkou společnosti , je nepochopený, dospělí jsou k němu necitelní, proto se svým mládím, čistotou duše bouří proti všemu špatnému.. Konflikt překonává jen díky hlasu „stříbrného větru“ = symbolu mládí a naděje.

Stříbrný vítr = symbol pro pojmenování touhy, ideálů, snů, představ, nevyslovených či nevyslovitelných přání v době mládí, ale i soužení, duševní utrpení chlapce..

Další odpovědi
Klaproth

Já bych se za každou cenu nesnažil vysvětlit význam názvu. Impresionisté si libovali v náznacích, emocích a náladách.

marci1

Zkus se podívat na ukázku z filmu „Stříbrný vítr“ i s krásnou hudbou Jiřího Srnky a zamysli se, o čem to je. 🙂
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1eDKkVAC­CdM

Cenobita

„Stříbrný vítr“, je jak bylo výše řečeno symbolem mládí (dá se říci synonymum), „slyšet stříbrný vítr“ – prožívat mládí.

Myslím, že pro pochopení to hodně dobře dokresluje název písničky Nirvana – Smells Like Teen Spirit

https://www.go­ogle.cz/webhp?sou­rceid=chrome-instant&ion=1&es­pv=2&ie=UTF-8#q=smells%20like

V překladu to znamená něco jako „Být cítit duchem mládí“ nebo „Být cítit jako náctiletá duše“. Je patrné, že tento stav trvá v životě jen po omezenou krátkou dobu a pak tento „duch“ vyvane, stejně tak cítil/slyšel Šrámek „stříbrný vítr“, ten pak dospělí už necítí/neslyší.

více také zde:

http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/nirvana/sme­lls-like-teen-spirit-4437

dudu

Shlédni prosím tento film a jistě pochopíš duši Ratkina i jeho prožitky :
Český film režiséra Václava Kršky, laureáta státní ceny, „Stříbrný vítr" je filmovým přepisem románu Fráni Šrámka zachycujícího nedostižným způsobem psychologii dospívání mladého chlapce na počátku minulého století. V malém jihočeském městě, mezí kamarády ze školy a v úzkoprsé společnosti dospělých, prožívá septimán Jan Ratkin zmatky prvních citových záchvěvů a střetává se s nepochopením i zlou vůlí okolního světa, který je tolik odlišný od jeho představ a přání.

annas

Ad Klaphort,

vy byste se" nesnažil vysvwětlit".
Bohužel, takto taztelka nemůže odpovědět češtináři, natož u státní maturity. Výsledek 0 bodů.

Už jste zřejmě zapomněl, že je třeba literární dílo pochopit, rozebrat je, porozumět textu, byť jde o děj, nebo city, nálady atd.

Názvy uměleckých děl jsou mistrovstvím autora. „Autoři často chtějí, vytvořit opravdu poetický název a ve zkratce v něm zachytit smysl celého díla.“

Lamalam

Klaproth zřejmě odpověděl v domnění, že se tazatelka ptá čistě ze soukromé píle. Na domácí úkoly či maturitní otázky tady snad neodpovídáme. Včera jste to sama napsala v jiné diskuzi.