Co znamená slovní spojení: Sypat to z rukávu?

Jako, že někdo něco dokáže za každé situace?

Sedělo by to k tomuto příkladu?

Někdo vás v noci poleje ledovou vodou a zařve: Jaké je hlavní město Mauritánie?
A vy mu okamžitě odpovíte: Nouakchott

Je toto sypání z rukávu?

Nejlepší odpověď
annas

Sypat z rukávu – např. hbitě, lehce odříkávat apod. Příklad jste uvedl správně.

ˇUsloví na rukáv je hodně – ruka v rukávě, nevysypou z rukávu = rychle neseženou.

Zřejmě se původní rukávy nosily široké, dalo se do nich leccos schovat, ale bylo třeba rychle věci vysypat, aby samy nevypadly.

Takže přenesením významu – „sypu“ z rukávu vědomosti.

Je vidět, že idiomy vznikaly přenesením jevů ze skutečnosti – sypat mouku, obilí, sypat slepicím bylo třeba rychle.

Nevím, jakou měl autor představu, když spojení vytvořil.

Další odpovědi
Emefej

Ano, přesně jsi sypání z rukávu popsal.

Cenobita

Sypat z rukávu je tedy jasné:

sype z rukávu – umí, student ze sebe hbitě sype poznatky

Jen bych si přihřál polívčičku opačným významem:

leze to z něj jako z chlupaté deky – neumí, student buď neví, nebo ví jen kusé informace, neodpovídá plynule, musí se z něj páčit každé slovo