cizrna

Co znamena sladit a jak poznám, že je něco sladěného?

Co znamená sladit ve smyslu kombinací několika prvků k utvoření sladěného celku? A jak poznám, že je to sladěné? Je to pouze věcí subjektivního vkusu, nebo se to řídí nějakou definicí? Mam za to, že aby bylo něco sladěného, musí se kombinovat identickými barvami (nebo odstínem) nebo jinými prvky. Můžu někomu říct, kdo má v obýváku navěšený obraz s namalovanou růží a na okny záclony s motivy slunečnic, že má sladěný byt? Nebo se musí jednat o stejný motiv, prvek, barva, atd,…?

Nejlepší odpověď
annas

sladit = uvést něco v soulad, sladit barvy doplňk při oblečení,; sladit jednotlivé kusy nábytku (v celek)

Je to především otázka vkusu. Existuje barevný kruh, použitím barev vedle sebe, proti sobě atd. získáváme kontrast nebo jemné kombinace určitých barev.

Je možné se také inspirovat v přírodě. .

Uvedl jste příklad obraz x záclony – myslím si, že záleží na tom, kde je obraz unístěný, jak je stěna vymalováná, jaký nábytek je kolem atd. Sladění barev je důležité, nemělo by jich být mnoho.

Vkus má každý jedinec jiný, někdo podléhá diktátu módy a třeba vypadá jako strašák, stejně jeho byt působí neútulně. Druhý člověk má jemnější cítění k věcem, které ho obklopují.

Vkus je projevem osobnosti,, její zjev působí na okolí, které ji vnímá. Je to čistě subjektivní. Stejně byt – z některých je cítit chlad, jiné působí teple. Vkus je individální, je to něco, co vychází z člověka, je často ovlivněn emocionalitou atd. Neměl by vycházet z toho, že co je módní, to se člověku líbí.

Je to někdy těžké, ale i vkusně oblečený člověk se může chovat jako hulvát – takže často jde o okázalost, předvádění se atd.

Další odpovědi
Kepler

Sladěnost je jistě otázka osobního vkusu, ale ten může být bohužel i špatný. Někdo se třeba vyžívá v kýčích. Definice určitě neexistuje, naopak volný prostor má fantazie (díkybohu). Nicméně určitá pravidla jsou. Barvy by se měly volit tak, aby se k sobě hodily a doplňovaly se, taky s ohledem na charakter interiéru, osvětlení apod. Květinové, nebo romantické vzory se moc neslučují s geometrickými. Dominantní barvy všech prvků interiéru by měly být 2, nejvýše tři. Je to trošku složitější, ale velkou roli hraje vyspělost estetického cítění konkrétního člověka.

terry

Sladěný celek je otázka vkusu. Někomu ladí to a jinému ono.
Každému se líbí něco jiného.
Jen nechápu souvislosti s rodinou a partnerstvím.