Rokio

Co znamená přísloví Každý je strůjce svého štěstí?

Znamená to, že chytrým lidem se daří více než lidem hloupým, nebo spíše jde o snahu, píli a dřinu. Jinými slovy pracovitý člověk má větší náchylnost ke štěstí než lenoch?

Nejlepší odpověď
annas

Kdo chce mít štěstí, musí se o ně přičinit. Jinak také, jak si kdo ustele, takl. si také lehne.

Záleží na tom, co kdo za štěstí považuje. Je to jakýsi vnitřní pocti uspokojení.

Nezáleží často na píli – můžete se učit na zkoušku, ale když máte reagovat, nevzpomenete si.. Druhý se učí minimálně, a uspěje.

Souvisí to s důvěrou v sebe samého. Ten pilný nechce zklamat, ten „lenoch“ to neřeší – vyjde – nevyjde.

Opakuji, záleží na postojil k životu, a na tom , co si jako štěstí představuje. To je přece pomíjivé …

Svoboda je vnitřní a vnější. Jen ta vnější je omezená zákonem, ale vnitřní svoboda zůstává …

Štěstí není ovlivněné svobodou , protože jde o stav duše. Takže štěstí si ovlivňujete a vytváříte sám. .

Další odpovědi
Gus_Fring

Tady jde o píli. Jak řekl D. I. Mendělejev: „Bez usilovné pracovitosti není ani talentů ani géniů.“.

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/19740-dmitrij-ivanovic-mendelejev-bez-usilovne-pracovitosti-neni-ani-talentu-ani-gen/

Edison

Jak si usteleš, tak si lehneš.

Není to jen o chytrosti.

Ametyst

Jé, přísloví…Ve skutečnosti jedinec ovlivní velmi málo. Navíc v dnešní eurodobě svobody ubývá, takže i možnost volby a rozhodování se povážlivě ztrácí.

Kelt

Máš relativní svobodu v tom, co budeš dělat. Třeba studovat, cestovat, podnikat, prodávat, nakupovat a podobně. Dva lidé ze stejnými známkami mohou dělat to, co budou chtít, ale až čas ukáže, kdo je na tom lépe.

Bobek 2

Nejde jen o snahu, píli a dřinu, ale také (a především) o to, jakou cestu si v životě zvolíš, na jakých hodnotách stavíš. Jeden vstoupí do vládnoucí politické strany nebo podepíše spolupráci tajné policii, druhý nikoliv – každý svého štěstí strůjcem, každý si ponese svoje následky, ať jsou dobré, nebo špatné.

To úsloví oponuje jak názoru, že „nic jiného dělat nešlo“, tak názoru, že předem nevíme, jak to dopadne. To sice někdy nevíme, ale to, co nás nakonec dohoní, jsou přesto následky našich činů.

A nezáleží moc na vnějších okolnostech. I jako chudý a neúspěšný můžeš být šťastný, pokud chceš. I jako bohatý a úspěšný můžeš být nešťastný, pokud se sám nešťastným děláš.

Někdy je dobré si to zdůraznit, ovšem na druhou stranu musíme vědět, že každý z nás je i strůjcem štěstí a neštěstí svých blízkých i cizích. Pokud vlítnu do nemocnice a vystřílím čekárnu plnou lidí, tak se tím sice stanu strůjcem svého dalšího osudu, ale ti lidé v té nemocnici zrovna strůjci svého osudu v dané chvíli tak úplně nebyli.