Larissa

Co znamena polovodicova soucastka s dvema a bez zadneho PN prechodu?

Jaky je mezi nimi rozdil? Nechapu to totiz, dekuji za vysvetleni…

Nejlepší odpověď
cochee

Polovodiče se dělí na typ N a typ P (negativní a pozitivní, nositeli elektrického náboje jsou elektrony resp. elektronové díry (prázdná místa, vakance)) a PN přechod je právě místo, či lépe plocha, kde se ty dva typy polovodičů stýkají (přesněji součástka je vyrobena tak, že polovodič P a N do sebe vzájemně difundují) a zde vzniká takzvané hradlo, jehož základní vlastností je, že propustí elektrický proud pouze jedním směrem. Počet těch PN přechodů v jedné součástce je to, nač se ptáš, součástka se dvěma PN přechody je například tranzistor – buď má dvě části z polovodiče N, oddělené polovodičem P, nebo dvě části P oddělené polovodičem N – je to tedy tranzistor typu NPN v prvním případě a PNP ve druhém případě. Jestli se nemýlím, součástka složená pouze z jednoho typu polovodiče, tedy bez PN přechodu, neexistuje. (pro úplnost, součástka s jedním PN přechodem je dioda).
Doplňuji:
Dochy, dík za upřesnění.

Další odpovědi
Quimby

Dva přechody, tímpádem tři polovodiče buď PNP nebo NPN se jmenuje tranzistor slouží k zesilování proudu, v logických obvodech(počítač) slouží de facto k ‚zastavení‘ proudu.
Bez přechodů znamený buď polovodič P nebo N, což je prostě kus drátu z určitého materiálu.

Dochy

Omyl. Polovodičové součástky bez PN přechodu existují. Např. Halova sonda. A mám pocit, že jsou i další, ale momentálně si nevybavuju jistě (nějaké druhy termistorů?)

Význam? Součástka se dvěma přechody je zpravidla v základu nevodivá, protože vždy alespoň jeden přechod je v závěrném směru. Součástka bez PN přechodu zas nemá spínací (nebo spíše rozpínací) funkci protože tam právě chybí ten přechod, který by někdy mohl být uzavřen.