Co znamená Nm3/h ?

Potřebuji znát přesný význam této jednotky: Nm3/h.

Odpovědi
standa

Písmeno „N“ vyjadřuje pojem ´normativní´
m3 = metr kubický
h = hodina

Příklad 15 Nm3/h lze ´přeložit´ jako
„Patnáct normativních (jmenovitých) kubíků za hodinu“.

voitano

Je to tzv. normální m3, a je to přepočtení objemu plynu na standartní podmínky 0 st.C a tlak plynu 101.325 kPa

Run 3

You need to create words that are at least three letters long.
You can make words horizontally, vertically, diagonally, or a combination of all three.
Once you spot a hidden word, click and drag the letters that form it to clear those tiles. [url=https://wor­dwipegame.net]word wipe[/url]
The longer the word, the more points you'll rack up.

Justin1

Tak to bych nevěděl, já jsem v tom viděl newton a smysl mi to nedávalo.

Dordle Luka

Good essay. It should be stable for me and others using it. Keep doing well what you're doing; I look forward to reading more of your articles. This fireboy and watergirl game is entertaining to play when you're idle at school or at home.