Kelt

Co znamená Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky?

Nejde o to, že je to výrok Herakleita. Když něco dělám a pak to po několika letech znovu dělám znovu, tak už to není to samé?
Začnu se učit například nějaký jazyk ve škole a po 10 nebo více letech se ten jazyk začnu znovu, ale tentokrát mám motivaci.
Mám partnerku se kterou se rozejdu, ale po několika letech se zase setkáme a obnovíme náš vztah.
Nevím, ve filosofii jsme tento výrok probírali, jako že události jsou jedinečné, tak by mne zajímalo, jak se díváte na tyto případy, které jsem uvedl. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Nic se neopakuje totožně. Proto nás může staronová událost překvapit i navzdory našim předchozím zkušenostem. Bude mít nové aranžmá s jinými herci. Kde hraje roli lidský faktor, nic není jisté.

Další odpovědi
zjentek

To znamená, že byls životem prakticky ponaučen o něčem, o čem předtím nevěděls a nyní už o tom moc dobře víš. Jistě si s tímto novým ponaučením můžeš dělat co chceš, co bys s ním dělat měl či neměl jsou jen spekulace. 🤷‍♂️

Drap

I když začneš cokoli znovu, tak to nikdy neni stejné. Ani u těch jazyků, v každém věku se jinak učíš, máš třeba právě tu motivaci, která tě posunuje dopředu, obdobně ve vztahu. Za dobu odluky jste každý získal jiné zkušenosti a díváte se na život jinak. Zkrátka pokaždé je všechno jiné.

marci1

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky je konstatováním toho, že řeka se mezi prvním a druhým vstupem proměnila, že už není tou samou řekou. Řeka se jmenuje stejně, ale tok vody již úplně stejný není. 😄

annas

V archivu vysvětleno několikrát,

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dvakrat-nelze-vstoupit-do-teze-reky-a-tak-me-tak-napadlo-proc-ne

Je to velmi jednoduché. Rozdíl je v čase. Protože jde o filosofické zamyšlení, které souvísí s plynutím času další Herakleitův výrok ?panta rei" – vše plyne, vše je v pohybu. Je to podstata všeho dění v životě. Platí stále.

Vy do stejné řeky vstoupíte i nevstoupíte. Vy vstoupíte např. . do řeky Moravy, pokud se nepřejmenuje, je to stále Morava. Můžete do ní vstoupit, kolikrát chcete. Ale protože voda v řece teče, plyne, je jiná , takže je jasné, že do téže vody řeky Moravy nevstoupíte.

Stejně, když něco začínáte znova, totéž, "vstoupil jjste do téže řeky, ale rozdíl je v čase.
Vše plyne. Dnes je dnes, zítra bude dnes, dnes bude včera toho plyne, že sice nikdy dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, ale zmáčet se můžeš pokaždé úplně stejně!“. V jeho dob pojem čas neexisoval,
ale jen dění =, co se odehrává, pohybuje, mění pohyb vody podle citátu – dnes v čase a byti = to, co bylo, jest a bude = tatáž řeka

Podle znalostí z dějin filosofie

Doplňujii Hertakleitův filosofický názor.

Herakleitos z Efezu (asi 540–480 př.n.l.)

Pravděpodobný autor termínu filosofia a výroku „panta rei“ (vše plyne), starořecký přírodní (kosmologický) filozof, který učil, že vše, duše i tělo, právě tak jako země, voda i vzduch jsou jen zvláštními stupni a stavy věčného koloběhu změn pralátky a přírodního živlu – ohně, který je základem k pochopení podstaty světa i člověka. Byl přesvědčen, že čím více ohně je v duši, tím je sušší, lepší a moudřejší. Doporučoval, aby člověk svou duši nenavlhčoval. Opilec podle něho vlastně zasluhuje zavržení, neboť si sám způsobuje vlhkost, tedy nerozumnost, nízkost a nepružnost duše. Oheň považoval za nositele rozumu a duši za jakýsi „ohnivý výpar“, tj. jednu z podob ohně.

Ostře rozlišoval mezi moudrostí (poznání logu, který vše řídí) a mnohoučeností. Učil, že všechno plyne, nic není stálé. Dvakrát nelze vstoupit do téže řeky. Nedůvěřoval smyslům, ale spíše poznání rozumovému.
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/he­rakleitos-z-efezu-asi-540-480-pr-n-l

elkon

Myslím si, že v dnešním „moderním“ světě už to rčení tak úplně neplatí. Je to podobné jako s některými pranostikami.