kajulinek.s

Co znamená luskání palcem?

Nemyslím luskání prsty, ale luskání jako urážka. Já se s tím setkala v Romeovi a Julii („Luskáte tím palcem na nás, pane?!“) a taky v Evitě (Evinu matku nechtějí pustit na pohřeb. Ona plivne pod nohy manželce zesnulého, následně se kousne do palce a ukáže jí ho.) Chápu, že jde o nějakou urážku, ale nikdy jsem tomu úplně neporozuměla.

O co přesně jde? Jaký to má význam? Původ?

Nejlepší odpověď
annas

V našich zdrojích jsem nenašla, ale až vysvětlení v anglickém zdoji.

Gesto s palcem se obejvilo u Shakespeara jako výraz phrdání zaí urážku, výzva k útoku., nespravedlivá, nepřijatelná situace., kletba na oba rody.

Toto gesto definoval v 17. st. anglický lexikograf Randle Cograve ve významu vyhrožovat, . či vzdorovat.

Zdroj: http://www.the­freedictionary­.com/insult