BEAES

Co znamená- darebák, chabaščí, chlópanec, fácnúť, firhaněk?

A o jaké nářečí jde?
Doplňuji:
Jde o Valašské nářečí-
darebák-je zlobivý kluk
Chabaščí je křoví, chlópanec je plesknutí, fácnúť- dát facku a firhaňk je záclona.

Nejlepší odpověď
panenka

Darebák je kluk který například propíchává kola od auta nechová se slušně a dělá co nemá,
chabaščí je chrastí
fácnúť bych řekla lisknůt,
firhaněk záclonka na okně
a řekla bych že se jedná o hanácké nářečí

Další odpovědi
annas

Mluvím hanácky, takže slova znám. Jen slovo fácnúť mně nesedí – v hanáčtině se užívá dlouhé ó – fácnót.
Lisknót.
Doplňuji:
Flodure, toho slova jsem si nevšimla.
Chlope jsou i vlasy. Takže – chlópanec – někdo je chlupatý, nebo vlasatý (někdy i má rozcuchané vlasy).

Někdy se používá – že někdo někomu jednu vlepí (třeba facku).

flodur

Ještě nemáme CHLÓPANEC.

Chlop je chlup-že by chlópanec chloupek???

smutnydrak

na Slovenské straně Beskyd je chlop- muž ,takže chlopanec je asi chlapák......facnút je dat facku.....a záclona se řekne firhanka.....podoba blízká… 🙂

annas

Takže i v hanáčtině se používají stejná slova, jen jsem uvedla, že slova s ú nejsou v hanáčtině.