Tw!st

Co vám pomáhá na usínání?

Otázka především pro vás, kteří máte/měli jste větší problémy s usínáním.
Neptám se teď na obecné rady, jako že mám mít vyvětranou, nepřetopenou místnost, že nemám pít před spaním kofein atd… To už mám zjištěno dávno, nicméně to nestačí.
Zkoušeli jste nějaké doplňky stravy, které se běžně prodávají v lékárnách? Většinou takové produkty obsahují kozlík, meduňku, mučenku,…
Funguje to na vás, nebo vůbec nezabírá? Popřípadě zkoušeli jste brát před spaním melatonin? Opravdu pomůže usnout?
Jde mi o to, že mám dlouhodobě (už nejméně 5 let) potíže s usínáním, nejdříve to bylo třeba jednou za týden, teď je to tak každý druhý den. Je to u mě psychického rázu, nejdřív jsem měl nervy z práce a teď mě trápí stres z toho, že když neusnu brzy, tak budu další den nevyspalý. Rád bych spal třeba 8 hodin denně, jenže jdu si lehnout třeba kolem desáté a když cítím že mi buší srdce, mám nervy a jen se převaluju přemýšlím nad zítřkem, tak usnu až třeba ve 2–3 ráno. Nemůžu si dovolit usínat tak pozdě, když vstávám v 6.
Měli jste někdo podobný problém? Nerad bych do sebe hned cpal antidepresiva. Přes den jsem úplně v klidu, když jsem vyspaný a ze samotné práce se nestresuju, ikdyž je občas psychicky náročná, tak mě baví. Stresuje mě jen to, že když večer neusnu brzy, tak budu nevyspalý.
Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si projít archiv, najdete různé rady.

Teď nemám problémy, ale když nemohu usnout, pomůže dýchání. Našla jsem kdysi na netu. praktikovala to, pokud bylo třeba, zabírá.

Někde jsem to už uváděla, ale nevím u které otázky.

"Vědci vymysleli techniku, jak usnout za jednu minutu. Chcete ji taky umět?

Speciální regulace dýchání okysličuje tělo, zklidňuje mysl a uvolňuje svaly. Technika, s jejíž pomocí usnete za jednu minutu i vy.

Jde o metodu l 4–7–8, kterou vědec popisuje ji jako přírodní uklidňující prostředek na centrální nervový systém, který napomáhá snižovat napětí v těle.

Zavřete ústa a klidně se nadechujte nosem, přitom počítejte do 4. Nyní zadržte dech a počítejte do 7. Nakonec vydechujte ústy, přitom napočítejte do 8. Výdech by měl být dlouhý, vcelku a během něj by se vám z pusy mělo ozvat „šššššššššššš“. Nadechněte se znovu, celý cyklus opakujte třikrát. „Všimněte si, že se vždy nadechujete tiše nosem, zatímco ústy vydechujete se slyšitelným zvukem. Špička jazyka zůstává po celou dobu ve stejné poloze,“ říká Weil.

Podle něj musí výdech trvat dvakrát déle než nádech. „Je jedno, jak rychle budete počítat, záleží na tom, abyste zachovali poměr 4–7–8,“ popisuje propagátor nejrychlejší uspávací metody na světě." atd.

https://zoomma­gazin.iprima.cz/ve­da-technika/vedci-vymysleli-techniku-jak-usnout-za-jednu-minutu-chcete-ji-taky-umet

Další odpovědi
Kepler

Když pominu hypnotika, různé čajíčky na mně moc nezabírají. Mám kontroverzní metodu: něčeho dobrého se nadlábnout. Nejlíp něčeho sladkého, třeba čokolády a nemusí jí být moc. Zlé myšlenky zaháním třeba tím, že si v duchu vybavuju astronomické objekty podle abecedy. Většinou nedojde ani na „P“.

anonym

„chlast – slast“ (Jára da Cimrman) … ale velmi vyjímečně, přesto, usíná se pak opravdu instantně 🙂

ivzez

Obávám se, že na stres bylinky (přírodní produkty) moc nepomohou.
Spíše zkuste jógovou relaxaci nebo autogenní trénink.

motorku

Já mám stejný problém stejně, možná i déle trvající. Zkoušel jsem přírodní cestu, jako např. vývar z meduňky, GS Dormian rapid ale nic nezabralo. V jednom ze dvou případů mi pomáhá dát si trošku alkoholu, nebo si před spaním dát procházku kolem baráku.

Kelt

U mne je to přechod do hladiny alfa. Může se odpočítávat, nebo si představím nějaký děj, místo, osoby, moji úlohu a přitom usínám. Zapojuji fantazii, určuji charaktery postav. Velmi rychle zabírá.

cochee

Mi pomáhá nejlépe být vzhůru tak dlouho, až mi začnou nezvladatelně padat dekly – pak se téměř ani nestihnu přesunout do pelechu a už chrním 🙂

anonym

a večerní káva 🙂 paradoxně. Propil jsem se hektolitry kávy až do stavu, kdy mne kofein uspává.

cochee

Napůl potvrzuji – už mám dávno vypěstovanou snad kofeinovou rezistenci, či jak to nazvat, faktem je, že před spánkem je mi jedno, zda kafé vypiju čili nic – usínám stejně.

ivzez

Nemáte nízký krevní tlak?
Dokud jsem měla nízký TK, fungovala na mě
káva tak, jak píšete → uspávala mne.

Kepler

Můžu jen potvrdit, po kafi se mi dobře usíná.