Co to je zplynování dřeva

Kotle na dřevoplyn. Jak to spaluje, vyrábí se plyn či co? Opačný způsob hoření.

Nejlepší odpověď
kenyrts

Pyrolýza dřeva
Zplyňování dřeva je staronovou technologií, která vylepšuje účinnost tepelné techniky. Spalováním rozumíme prudké okysličování hmoty (oxidace), při kterém se uvolňuje teplo. Činnost pyrolitického kole můžeme rozdělit do tří procesů – ohřev a vysoušení dřevní hmoty v násypce, dochází k uvolňování vodních par uvolňování plynných složek, a jejich spalování
spalování pevné složky (dřevěného uhlí).

Každá z těchto fází vyžaduje jiné podmínky, ale jedinou možností regulace u klasických zařízení je uzavírání přívodu vzduchu. Dochází k tomu, že pro některý proces je vzduchu příliš, pro některý málo, pro jeden je teplota dostačující, pro druhý ne. Výsledkem nedokonalého spalování je, že mnoho hořlavých složek bez užitku odlétá komínem a nebo reagují za tvorby dehtu s ostatními produkty hoření.

Dřevní plyn
Za určitých podmínek (teplota, přístup vzduchu) dochází k rozkladu dřeva na plynné, kapalné a tuhé složky. Plynnou složkou je v našem případě dřevoplyn, tuhou pak dřevěné uhlí, ve své podstatě čistý uhlík. Dřevní plyn vzniká zahříváním dřeva, ale s minimálním přístupu kyslíku, takže je pouze vyvíjen, ne spalován.

Jak víme, výhřevnost látky určujeme podle chemického složení a obsahu hořlavých látek. Dřevní plyn obsahuje 20% vodíku, 20% hořlavého oxidu uhelnatého, 0–10% metanu a 50–60% nehořlavého dusíku. Díky vysokému obsahu inertního dusíku je výhřevnost dřevoplynu na úrovni 3,5–8,9 MJ/m3.

zden28

Za války (protektorát) byl benzín strategická látka pro německé vojsko. Dřevoplyn se v civil. sektoru používal k pohonu aut. Např. u nákladního vozu za kabinou byl vyvíječ, do něhož se nasypaly dřevěné špalíky a vyvíjený plyn se přiváděl do sání motoru. Takové auto jsem viděl (jako kluk) jet ještě asi v r. 1953. _ Kdysi se stavěly milíře, v nich se podobně vyrábělo dřevěné uhlí a plyn unikal do ovzduší.