Bronzový

Co to je kondicional???

Neco v gramatice, prosim i priklad.. Dekuji :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Český jazyk:
Způsob podmiňovací je složený slovesný tvar, který se skládá z kondicionálového tvaru pomocného slovesa být (č. j. bych, bys, by; č. mn. bychom, byste, by) a příčestí minulého. Podle času rozlišujeme:

1 Podmiňovací způsob přítomný - užívá se:
a) Ve větách, jejichž děj je podmíněný: Kdybych věděl, jak ti mám pomoci, ani chvíli bych neváhal.
b) Ve zdvořilých žádostech: Mohl byste prosím otevřít okno?
c) Vyjadřujeme-li přání: Já bych tak rád jel letos k moři; kéž by už přišla.
d) Jako prostředek zdvořilosti a skromnosti ve větách a konstrukcích typu navrhovali bychom..., mohli bychom..., co byste si přál? (v obchodě) aj.
e) Ve spojení se spojovacími výrazy: Nechtěl, aby se to opakovalo; kdybychom si objednali předplatné, mohli jsme noviny dostávat až do domu apod.

2. Podmiňovací způsob minulý
V současné češtině se prakticky neužívá. Setkáváme se s ním spíše jen jako s prostředkem zdůraznění nebo stylizace. Základní významový rys, který minulý podmiňovací způsob vyjadřuje, je neuskutečnitelnost děje spočívající v tom, že daný děj v minulosti měl/mohl proběhnout jinak: Kdyby mi to řekl včas, byl bych mu to odpustil. Kdybych tehdy udělal takovou věc, vůbec bych ti to byl neřekl. Pro zdůraznění se někdy používají ještě tvary s bývat: Byl bych mu to býval řekl, ale vždyť on by toho tolik litoval!

Doplňuji:
Přesné a vyčerpávající odpovědi se neberou.

Další odpovědi:

Zlatý

podmiňovací způsob. Mohla by, chtěl by... v angličtině obvykle pomocí would, v němčině pomocí möchte či würde...
Doplňuji:
dělí se na přítomný (splnitelná podmínka - chtěl by - would like - möchte) a minulý (nesplnitelná podmínka v minulosti - byl by chtěl - would have liked - möchtete)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.