zjentek

Co takhle způsobí, když v auťáku otočím klíčkem do pozice off, že zdechne celý motor?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Emefej má pravdu, ale striktně k přerušení procesu spalování dochází v OBOU případech kvůli přerušení dodávky paliva. Tedy díky nečinnosti (vypnutí) vstřikování. Dnes už má málokdo auto se zážehovým motorem, kde se vypínalo jen zapalování (svíčky přestaly házet jiskru).

To je proto, že běžící motor má setrvačnost a chvilinku mu trvá, než se po přerušení zapalování zastaví své otáčky. Pokud by vstřikovač(e) dodávaly palivo (které by díky vypnutí zapalování neshořelo ve válci), nespálená směs by během té doby probíhala válcem až do soustavy výfuku, než se motor zastaví. A tam by následně působila potíže na katalyzátoru (v podstatě bys ho dříve oddělal/vypálil). Proto u benzínu po otočení klíčku na vypnutí dojde k rozpojení zapalování NEPATRNĚ později PO vypnutí vstřikování (asi 0,2s po vstřikovačích, ale nwm jestli to je stejné u všech aut).

V podstatě stejný důvod proč bys neměl auto s katem startovat „roztahováním“, když to „nejde nastartovat normálně“. O5 – platilo u starších aut, dnešní roztáhnutím nenastartuješ zpravidla ani omylem, ŘJ je tak „chytrá“, že „roztahování“ pozná a NEPUSTÍ svině palivo. :)

Další odpovědi
Emefej

U zážehového motoru dojde k vypnutí zapalování, u vznětového se vypne vstřikování.

JežíšKristus

Vstřikování se vypne a chudáci válce nemají co papat. ☹

cochee

„Dnes už má málokdo auto se zážehovým motorem, kde se vypínalo jen zapalování (svíčky přestaly házet jiskru).“ – No a kdo ho má, tak u něj to tak bylo. Takové auto nemělo vstřiky, páč mělo karburátor (-y) a nemělo kat ve výfuku, takže šábes.

zjentek

Ježíš K., díky, ale PŘESNOU definici podal už aliendron pět hodin před tebou (vím, že nemáš povinnost to číst, ale mohl bys):

Když otočím klíčkem do pozice off, motor zdechne, bo… „kvůli přerušení dodávky paliva“, chápeš? (;

anonym

Já bych reagovala asi takhle…je to rozbitý 😁

zjentek

Hojos Samba! Tak teprve nyní mám 100 péro jistotu, že seš pod tvým nickem žena! (; D ;D;

Něco se svou károu udělej. Zjevně máš něco rozbitý pokaždý, když přijedeš a vypneš motor. (; D; D;