Rokio

Co si myslíte o novodobé diskriminaci?

Dnes nedochází ve vyspělých státech k diskriminaci černochů, cizinců, žen či lidí jiného náboženství apod. Dnes se tzv. „legálně“ diskriminují tyto skupiny obyvatel:

  1. Invalidní důchodci – Existují takoví invalidní důchodci, kteří mohou a chtějí pracovat, ale zaměstnavatel je nezaměstná, protože mají tuto nálepku.
  2. Nesvéprávní – Ne všichni lidé zbavení způsobilosti k právním úkonům mají absolutně nulové rozumové schopnosti. Přesto nemůžou dělat skoro nic.
  3. Lidé s duševní poruchou – Duševně nemocný člověk může mít zdravý rozum a hodně dovedností a schopnosti, ale jsou pro ně zaměstnavatelé velké tabu. Lehká duševní porucha přitom vůbec nemusí bránit i k výkonu profesí vyšší úrovně.

A existují ještě další skupiny takto „legálně“ diskriminovaných lidí, které tady nechci jmenovat.

Odpovědi
Nerevarin

Bohužel to takové skupiny vždy budou mít těžší, ale neřekl bych, že by ti lidé byli vyloženě tvrdě diskriminováni. Pokud máš invalidní důchod, stát se o tebe nějakým způsobem aspoň snaží starat. Je jasné, že ne všude tě vezmou do zaměstnání, ale jsou firmy které se specializují na zaměstnávání třeba postižených lidí atd a pokud vím, tak za to mají od státu nějaké bonusy. A zaměstnavatelnost lidí s duševní poruchou je asi dost tvrdý oříšek. Duševní porucha a duševně nemocný je asi velký rozdíl, jestli se nepletu. Poruchu může mít kde kdo, třeba různé fobie atd, ale zaměstnat duševně nemocného člověka už bude dost oříšek a do toho bych teda asi nešel. Můžeš tím ohrozit firmu i zaměstnance. A já to klidně řeknu za tebe. Za pár desítek let, jestli se něco nezmění, bude nejvíce diskriminovaný bílý heterosexuální muž, pokud možno ateista či křesťan, protože je automaticky rasista a nacista, takže nás všechny rovnou zavřou.

ivzez

Další nesmyslně formulovaná otázka!

Právo zaměstnavatele vybrat si, koho zaměstná,
podle mne nelze nazývat „novodobou diskriminací“.

(1)
ID byl přiznán kvůli snížení pracovní schopnosti.
Zaměstnavatel ale potřebuje „plný výkon“.

(2)
Osoba zbavená svéprávnosti nemůže vstupovat do smluvních
vztahů, neodpovídá za své jednání či způsobenou škodu.
Zaměstnavatel by způsobenou škodu neměl po kom vymáhat.

(3)
Projevuje-li se „lehká duševní porucha“ tím způsobem,
že se dotyčný potenciálnímu zaměstnavateli „pochlubí“,
nemůže se divit, že dá zaměstnavatel přednost jinému…
[Nemohl by se na zaměstnance spolehnout.]

Drap

Nemyslím si o tom nic. Tak to zkrátka je. Pokud se cítíš být diskriminován, podej trestní oznámení. Soud rozhodne, zda to je či neni diskriminace

Quimby

Moc této oblasti nerozumím, takže je možné, že se pletu, ale:

  1. O invalidní důchod se žádá, ne? Čili pokud o něj nepožádám, tak invalidní důchodce nejsem. Pokud můžu a chci normálně pracovat, pak nejsem invalidní důchodce a invalidní důchod nepotřebuji, čili jsem pro zaměstnavatele normální člověk. Pokud ho (oprávněně) potřebuji, tak o tom zaměstnavatel ví, ale invalidní důchod by měli mít právě ti lidé, kteří mají problém vykonávat normální zaměstnání, ne?
  2. Této kategorii vůbec nerozumím, takže se bohužel nemůžu moc vyjádřit. Mám ale za to, že o zbavení nesvéprávnosti musí rozhodnout soud/úřad/něco a v tom případě se opravdu asi nejedná o nějakou banalitu.
  3. Nechci se plést, ale zaměstnavatel nemá právo znát zdravotní stav zaměstnance, pokud nesouvisí s výkonem povolání. Takže znovu; o žádné poruše ani nemusí vědět a ani to není důvod k výpovědi.

Takže, nevím jak moc k takové diskriminaci dochází, ale řekl bych, že není legální jak píšeš.

A jaké jsou ty další skupiny?

Mc Merkurion

…všechny tyto skupiny jsou kompenzovány jinými výhodami > víš třeba, že invalidní důchodce má delší ochranou lhůtu na výpověď než zdravý? a jestliže je někdo zbaven svéprávnosti soudem, je jasné, že on o tom má jiné mínění…