Avatar uživatele
Pokročilý

Co se rychleji šíří světlo nebo radioaktivní záření?

Doplňuji:
Protože jsem slyšel že když je bouřka tak dříve než uvidíme blesk tak ke mě prý ozáří něco jako radiace :-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Pokročilý

Radioaktivním zářením se obvykle myslí buď jen gama záření (s extrémně krátkou vlnovou délkou) nebo obecně ionizující záření, tj od ultrafialového níž (UVC, Rentgenové a Gama). Stále se ale jedná o tu samou věc jako je světlo, čili o elektromagnetické vlnění, nebo chceš-li o "fotony" (i když se pro zřejmost používají jiné názvy).

EM záření se v ideálních podmínkách ve vakuu pohybuje stále stejnou rychlostí (rychlostí světla), bez ohledu na svou vlnovou délku. Zasažen bys tak byl stejně viditelným i ionizujícím zářením.
V atmosféře to ale je trochu jinak, protože EM záření je brzděno, přičemž stupeň zpomalení klesá s množstvím energie, které záření má. Vysokoenergetické ionizující záření se tak opravdu může pohybovat trochu rychleji než viditelné světlo. Teoreticky tak je tvrzení správné.

V praxi na tom nezáleží, protože časový rozdíl bude na té vzdálenosti naprosto neměřitelný a mnohem větší vliv bude mít jestli blesk začal dříve vyzařovat světelné nebo ionizující záření. Předpokládám, že jako první se bude generovat infračervené a viditelné záření, ale to už je jen má spekulace.

Každopádně množství ionizujícího záření produkovaného běžnými blesky je naprosto zanedbatelné a většina je ho v UV a částečně rentgenové oblasti. Na gama záření tam je příliš málo energie.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Radioaktivní záření je ´trošku´ široký pojem - pokud jde o elmg. záření (tedy tok fotonů, pohybuje se rychlostí světla (např. záření gamma). Pokud ale o proud částic (např. záření alfa), je pomalejší - ´o kolik´ závisí na prostředí.
Doplňuji:
Kde´s to slyšel???
;-)


Avatar uživatele
Pokročilý

Já jsem pro světlo :-

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2874
Zlatý quentos 1363
Zlatý mosoj 1327
Zlatý Drap 1017
Zlatý gecco 628
Zlatý led 628
Zlatý hanulka11 627
Zlatý marci1 573
Zlatý Kepler 547
Zlatý Lamalam 539

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.