žolik

co se považuje ve fyzice za čtvrtý rozměr

Nejlepší odpověď
chudst

Za ctvrty rozmer bych povazoval cas. Vse se meni v zavislosti na case.

Zapis z wikipedie nechapu, snad budete moudrejsi :) http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ctvr­t%C3%BD_rozm%C4%9Br

Další odpovědi
anonym

teserakt-hyperkrychle- čtyřrozměrná krychle-umožňuje teleportaci

1D-délka
2D-délka a šířka
3D-délka, šířka a hloubka
4D délka, šířka, hloubka, (možná čas nebo něco takového ;D)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Te­serakt

Rufus

Moc tomuhle nerozumím, ale představu jakousi minimální mám, protože jsem trochu pochopila podstatu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ctvr­t%C3%BD_rozm%C4%9Br

DDarent

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ctvr­t%C3%BD_rozm%C4%9Br

anonym

Čtvrtý rozměr je abstraktní pojem, vzniklý zobecněním pravidel třírozměrného prostoru. Matematici i filosofové jej studují už skoro dvě stě let, protože je zajímavý sám o sobě a nabízí zajímavé náhledy na matematiku a příbuzné obory.

jasiro

V obecné teorii relativity je za čtvrtý rozměr považován čas. Vznikl tak nový souřadný systém kde jako čtvrtá souřadnice figuruje právě čas. Albert Einstein pro tento souřadnicový systém zavedl pojem časoprostor. Zakřivením časoprostoru pak vysvětlil gravitaci. Matematicky lze takový systém popsat celkem snadno. Představit si to lze již obtížněji. Stejně tak obtížně si lze představit čtvrtý rozměr, jako normální souřadnicový rozměr. Strunová teorie, resp teorie superstrun, někdy též nazývaná teorie všeho, takových rozměrů má dokonce 10. K základním třem prostorovým přidává ještě šest svinutých do podoby mikroskopických trubiček, ta malých, že je nelze vidět a k tomu ještě jeden časový. Opět se jedná o teorii podloženou zejména matematickými rovnicemi.
Lidé ve svém makroskopickém světě jsou však schopni vnímat pouze a jenom třírozměrné objekty. Cokoliv mimo třírozměrnou sféru nelze vidět. Z čistě fyzikálního principu je jednorozměrná síla, dvourozměrná je energie a všechny hmotné objekty jsou pak třírozměrné.
Sílu a energii nemůžeme vidět, pouze můžeme vnímat jejich interakci.

Zdroj: nabenecku.cz