Rokio

Co měli rytíři pod kroužkovým brněním a co pod plátovým?

Měli rytíři pod plátovým brněním kroužkové brnění?

A co bylo pod kroužkovým brněním, když ještě nebylo plátové?

Nejlepší odpověď
Filip84

To je stejné.

Máš – odspodu nahoru:

Plátové brnění je relativně pozdní záležitost, 15. a 16. století, a spíš na okrasu, než na funkci. Teda takhle, ono funkční bylo, ale spíš na turnaj, než do boje. Nosilo se i do boje, ale pak jsi nesměl být shozen z koně (což nebyl až takový problém, aby tě z něj shodili! 😅).

Kroužková zbroj se používá pořád, jako vložka v balistické ochraně proti bodnosečným zbraním. Kroužková zbroj byla s to, relativně oučinně, zastavit i šíp z luku. Pláty se začaly řešit, jak přišly kuše, jako ne, že by před tím vůbec nebyly, ale celoplátovaná zbroj se řešila až s kušemi. Ano, nebylo neobvyklé mít pod tím nějakou kroužkovou vložku, třeba na hrudníku, ale kroužkovou košili / suknici, kroužkové kalhoty, pod to nikdo nenosil. By se v tom nepohnul! 😅

Obvykle se to, spíš, kombinovalo.

Přes zbroj se nosil varkoč. Varkoč byla suknice, která sloužila jako středověké „výložky“, prostě k identifikaci hodnosti a strany bojovníka, něco jako tohle: https://kosty­my.dealoci.cz/var­koce-a-gambesony/94-3191-varkoc-puleny.html#/56-barva-cerna_cervena .

No a varkoč byl, většinou, přepásaný opaskem, a na něm byl ten meč (pokud nebyl na sedle, atp.), taky jsi na něm mohl mít peněženku, atd.

Filip84

Jo, a na ptáka a koule jsem zapomněl: codpiece, česky se tomu říkalo krytí. přečti si o tom tady: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Codpiece.