Avatar uživatele
Lgee

Co když je vše pouhá lež?

Prostě nelze prokázat ze exestijute nejen vy ale i ostatní lidé, můžete být jediný vědomí člověk stejně tak naopak. Nikdo a nic okolo nemusí být skutečné.

Hlasujte v anketě
Zajímavá 0 před 1665 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

jiná možnost.

Existuje jedna fiilosofická teorie tzv idealistický solipsismus. = jen já sám.

Ale vrátil jste se o 200 let zpět, i když v současnosti tzv. jáství" = egoismus, vnímání a nadřazování vlastní osoby stále bují.

"Svět je moje představa, " vyslovil A. Schopenhauer. K pozorování jsou třeba: objekt = předmět či něco jiného a ten, kdo vše pozoruje = . subjekt. Ten poznává skutečnosti pomocí smyslů, ukládá do svého vědomí, tedy zapojí i rozum. Bez myšlení není svět.

Existuje přece smyslové a rozumové vnímání či poznání – první a druhá signální soustava.

Teorie solipsismu je jistým způsobem založena na egoismu. Já jsem, vnímám toho, koho chci. Jiný člověk zase vnímá dalšího. Takže dotyčný je výtvorem mého vědomí, mé představivosti, takže mimo mě vlastně neexistuje. ,

Pokud nikdo nikoho nevidí, neslyší, tedy chybí pozorovatel či posluchač apod., dotyčný přesto existuje, pozorovatel totiž neuznává vnější svět.

Někdy se říká, že všechny vidí Bůh., takže všichni jsou.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

jiná možnost.

A co „Cogito, ergo sum!“ – to ti nic neříká? ;) :D :D

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

jiná možnost.

aliendrone to definoval známym citátom, ostála mi už len možnosť povedať:
„Ak myslíš, tak si. Ak nemyslíš, je ti to jedno“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

už to nehul

Pak by bylo nevyhnutelné, aby ani subjekt neexistoval.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

jiná možnost.

Nějak jsem nepochopil " ze exestijute nejen vy ale i ostatní lidé, můžete být jediný vědomí " význam , ale asi budeš cizinec.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jack 12323

jiná možnost.

Neřekl bych, ze je vše pouhá lež, pak by nic kolem nás neexistovalo a nemohli bychom být ani my, protože nedokážeme žít bez ostatních a ostatního( slunce, voda , vzduch atd.)

Upravil/a: Jack 12323

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

jiná možnost.

Samozřejmě, že všechno je jinak. Stromy ani tráva nejsou zelené, moře nebo obloha nejsou modré, vesmír zdaleka není oázou klidu a je cítit po okujích, Měsíc čpí po sirovodíku, atd. Zatím netušíme podle jakého programu funguje náš mozek a jak dalece se liší realita od toho co nám promítá do našeho vědomí a nejsme-li opravdu součástí hry podle programu, který kdysi kdosi sestavil a kdy jej případně vypne. Dmeme se pýchou nad našimi schopnostmi, ale co když jsme jen mušinec na něčím logu......

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek