BEAES

Co jsou to Šibřinky, jak tohle slovo vzniklo?

Jaký má význam?
Doplňuji:
Ano, ale podle čeho se Masopustu nebo maškarnímu plesu říká šibřinky? Jak slovo vzniklo?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Šibřinky – v staré mluvě české (z napodobení vrabčího hlasu) tolik jako frašky, žerty, šašky neb kudrlinky. Jindř. Fügnerem použito k pojmenování veselých maškarních zábav sokolských, jež r. 1865 po prvé v Sokolně pražské byly uspořádány a od té doby všeobecně se pořádají

Zdroj: http://www.sokol-zidlochovice.cz/in­page/sibrinky/

Další odpovědi
led

Dnešní slovník píše o šibřinkách hasičských a sokolských, od poloviny 60. let 19. století po několik desetiletí však šibřinky bylo pojmenování sokolské a jen sokolské taneční zábavy, nečlenové Sokola na ně ani nesměli. Šibřinky bylo stručně řečeno sokolské slovo.
Zakladatel Sokola Jindřich Fugner uspořádal první sokolský maškarní ples 25. února roku 1865 a pojmenoval ho šibřinky na radu svého přítele doktora Miroslava Tyrše. Ten si tohoto v té době neužívaného slova všiml v Jungmannově slovníku. Tam se psalo, že šibřinky jsou frašky, šašky a žerty a že tohle slovo lze najít i v Komenského Labyrintu světa. Zde však jsou šibřinky ve významu podvod či šizení, což Tyrš nevěděl. Ostatně vlastenečtí sokolové asi neznali ani skutečný původ podle jejich názoru starého českého, už Komenským používaného slova šibřinky, které je však s velkou pravděpodobností z němčiny, ze slova Schabernack, které má význam škodolibý žert, posměšný kousek.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/59992

Miroslavst

Je to masopust
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­sopust
Doplňuji:
Tak to nevím, je to nářečně, ale dočetl jsem se něco lepšího:
Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná šperky a v Čechách zabijačka. Výslužka většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.