Co jsou to nukleoproteiny?

Jde o onemocnění Dnou a dodržování diety s omezením přívodu nukleoproteinů.

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Skupina složených bílkovin (proteinů), v níž nebílkovinnou složku tvoří nukleová kyselina. Většina nukleových kyselin se v buňce vyskytuje ve formě nukleoproteinů, DNA se převážně spojuje s histony nebo protaminy.

Diety s omezením přívodu nukleoproteinů. Nejvíce se vyhýbáme potravinám s vysokým obsahem nukleoproteinů – vnitřnosti, sardinky, ančovičky,masové extrakty, masové polévky a omáčky. Omezujeme potraviny se zvýšeným obsahem nukleoproteinů- luštěniny, mořské ryby, úhoř, humr, sladkovodní ryby, maso. Vždy zakazujeme alkohol. Naopak doporučujeme pití velkého množství vody. Alkalické minerálky mají přednost, protože napomáhají alkalizaci moči, a tím k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku, takže se předejde tvorbě močových konkrementů.

Zdroj: http://www.ce­lostnimedicina­.cz/dna-a-dieta.htm

Další odpovědi
Krugerka

Skupina složených bílkovin (proteinů), v níž nebílkovinnou složku tvoří nukleová kyselina. Většina nukleových kyselin se v buňce vyskytuje ve formě nukleoproteinů, DNA se převážně spojuje s histony nebo protaminy. Viz také bílkoviny.

alenka901

Nukleoproteiny – bílkoviny + nukleové kyseliny, důležitá role v dědičnosti