Damiana

Co jsou to Kutě?

Proč se říká chození spát – jít na kutě?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Kutě vznikly v dřívějších dobách z toho jak lidé spali a oblékali se. Spali na lavici nebo na peci a přikrývali dekou, často také oděvem do chladnějšího počasí, tedy kutnou. Kutna (z něm.: die Kutte) byla nejen mnišským, ale i běžným pracovním a často jediným outdoorovým oděvem. Zakutit se mohlo tedy znamenat přikrýt se, zachumlat se, pro děti pak, kde se nejčastěji výraz užívá, udělat si z přikrývky domeček, kutloch, pelíšek, ze kterého kouká jen špička nosu.

http://www.brej­le.net/moudros­lovi/kde-a-jak-se-vzalo-jit-na-kute/

Další odpovědi
Děda Louda

Moudří jazykozpytci mají v této oblasti hluboké neznalosti. Přitom je to přeci na první (pro někoho patrně mnohonásobně vzdálenější) pohled naprosto jané. Stejně, jako při cestě k babičce jdeme na vlak do Kolína, před spaním jdeme na kutě do Hajan. Kutě jsou tedy nepochybně dopravním prostředkem, jejž využíváme před ulehnutím k spánku.

Zdroj: Téměř dennodenní zkušenost.

dědapetr

Jít na kutě
uvádím jen domněnky, které vycházejí z toho, jak dříve lidé spali a jak se oblékali. Spali na lavici nebo na peci a přikrývali se buď oděvem určeným do chladnějšího počasí nebo dekou. Kutna byla nejen mnišským, ale běžným pracovním (a často i jediným) oděvem. Zakutit se tedy mohlo znamenat přikrýt se, zachumlat se, pro děti (vůči kterým se výraz zpravidla používá) i to, že si z přikrývky udělají domeček, kutloch, pelíšek, ze kterého jim kouká jen špička nosu.
die Kutte – kutna
der Kotzen – houně
die Kotze – houně, plášť
die Kote – domek
der Kotter – chalupa
das Loch – jamka, důlek, pelech, doupě, dírka

http://langwe­il.info/index­.php/20050126192/Jit-na-kute-a-obrtlik.html

barnajka

Krásná odpověď, Dědo Loudo :)

led

Dědo Loudo neodolala som dať bodík, naozaj pre deti najlepšia odpoveď.
Konečne som pochopila, prečo pred cestou do Hajan sa musíme prezliecť, umyť zúbky a hlavne ľahnúť si na kutě. Cestuje sa poležiačky…

barnajka

A stejně krásný dodatek, led :)

Díky moc vám oběma – takhle sladce jsem se nerozněžnila už dlouho :)