hapiky

Co je v pořadí dříve: podnět, nebo myšlenka?

Když myslím (a kde kdo si může myslet, že kecám), tak dostanu nějaký podnět k zamyšlení. Jindy zase dostanu podnět a zkouším vytvořit nějakou smysluplnou myšlenku (netvrdím, že se mě to vždy povede). Takže jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
Kepler

Na to není jednoznačná odpověď. Někdy dostaneš podnět k zamyšlení ze svého okolí a jindy tě zase políbí bohyně moudrosti a pak ten polibek bereš jako vlastní produkt.

Další odpovědi
annas

Myšlenka je něco, co se děje v mozku na základě vnějších podnětů, zkušeností a vnitřního prostředí.

Myslíme v pojmech,. vyjádřujeme se slovy,, jejich pravdivost = soud, výsledek přemýšlení, uvažování atd. = ´úsudek.

Určité podněty se udržují v našem myšlení, tedy, představách, dojmech, vjemech atd., které spojíme s vnějškem pomocí slov ve vztahu k původnímu podnětu. Jde o jakési symboly.

Např. zvolání „autobus“ může u jedince, který cestuje, vyvolat radost, dříve , než dojde na zasxtávku. Takže jde o symbolické vyjádření, které způsobil původní podnět.

Sice jem v poušti nebyla, ale budu-li mít žízeň, vím, že někde v blízkosti je studna, budu mít radost dříve, než ke studni dojdu. Takže působil původní podnět.

Jak napsal Exupéry: „Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu…“

Takže vždy je důležitý podnět vnější, který se ve vnitřním prostředí mozku uloží, vybaví se později jako jeho symbol.

Na prvním místě je podnět …

Z podmětu, který vnímáme (slyšíme, vidíme, čicháme, hmatáme, chutnáme); – souvisí s procesem vnímámí – počitek, vjem, představa, vznikne myšlenka, která nás napadne.

Podnět vyvolá pocit, náladu atd.

Přece existuje 1. a 2. signální soustava. Signály v 1. soustavě jsou odrazem reality pomocí smyslů – základ myšlení.

V rámci druhé signální soustavy člověk dokáže reagovat na abstraktní podměty stejně jako na konkrétní podmět – viz příklady výš – pojem vyjádříí slovem.

Tece múza je přeneseně inspirace nebo podnět k přemýšlení o něčem, protože znáte základní význam Múzy.

Takže pomocí asociace, využití druhé signální soustavy a paměti nás Múza osvítila.

Asociace přece vznikají na základě podobnosti, vnitřní souvislosti atd. na základě půlvodního podnětu.

Přece jde o biologický procest, je člověku daný, souvisí i s psychickými procesy, stavy a vlastnostni a myšlením atd.

Tak vzniká abstraktní myšlení, něco se z ručitých ,třeba dřívějších podnětů ukládá v paměti.

Anikitos

Myslím, že tak jak jsi to napsal. Někdy může být první to, druhé ono a naopak.

Ale teď mě vlastně napadá, že i podněty musejí vycházet z myšlenky, ne?

Tak teď nevím… No dal si mi podnět k zamyšlení! :'D

Mrtě dobrá otázka!!! 🙂

annas

Ad hapiky,

opět mám jiný názor než Vy, i když vychází z biologie a psychologie.

annas

Přece múa je přeneseně inspirace nebo podnět k přemýšlení o něčem.

To je právě ta druhá signální soustava a paměť, v nímž je uložené, že nadpřiozená bytost Múza „piomáhal“ básníkům atd.,.

Dnes vyvolává asociace, ty rovněž vznikají na základě původního podnětu.

Biologický procest je člověku daný, souvisí i s psychickými procesy, stavy a vlastnostni a myšlením atd.

hapiky

Můza, vnuknutí apod. si myslím, že pocházejí řekněme odněkud(nevíme odkud) proto jim říkáme můza. Stále více si myslím, že nám jsou tzv.podsouvány abychom nestagnovali nebo šli rychle dopředu. Sice se tomu trochu pořád bráním, ale stále více si myslím, že je to účelné. Tak prudký rozvoj všeho kolem nás v historii ještě nebylo. Vše, co se dříve dělalo bylo více či méně v souladu s přírodou. Dnes ani náhodou. Holt, „Můzy“ jsou asi hodně aktivní. Věřím, že se jednou dovíme co nebo kdo jsou tyto můzy. Jen mě je trochu líto, že tyto můzy nejsou zřejmě ryze lidská vlastnost.

annas

Kdo byla Múza.

https://www.roz­hlas.cz/cesky/pu­voduslovi/_zpra­va/polibila-ho-muza--1348842

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/jmena-vsech-reckych-muz-a-jejich-funkce