Kaxx

Co je to slabikotvorné R/L? Nevím jak to bráškovi vysvětlit…

Nejlepší odpověď
Olga N.

Slabikotvorné r/l je souhláska, která se ve slabice chová jako samohláska.
Pokud to vezmeme hodně stručně :)
Blíž bych to vysvětlila asi tak, že každá slabika by měla být tvořena samohláskou (a-e-i-o-u) a případně jednou či více souhláskami. Samohláska je základ.
V některých případech – slova jako vlk, krk – převezme funkci samohlásky souhláska – nejčastěji r nebo l, ale i třeba s nebo m (pst, sedm) – tomu se pak říká právě slabikotvorné R/L.
Píšu to srozumitelně?

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sla­bikotvorn%C3%A1_sou­hl%C3%A1ska

Další odpovědi
chudst

Wikipedie to ma celkem pekne popsano:

Slabikotvorná souhláska je souhláska, která je schopná plnit funkci jádra slabiky místo samohlásky.

Slabikotvornou funkci mohou plnit sonory (např. r, l), nosovky (m, ɲ, ŋ, n) a sykavky.

V češtině jsou známé zejména slabikotvorné r (krk) a l (vlk), příležitostně ale tuto funkci plní i další souhlásky (pst, sedm)(tedy jsou to r,l-nejčastěji,m-zřídka a vzácně s,š) .

Slabikotvorné souhlásky se chovají jako samohlásky, takže mohou rozlišovat délku (např. dlouhé ŕ, ĺ ve slovenštině).

Jinak receno, jak jsem to pochopil – Kerberus me kdyztak prosim opravi, aby se slovo dalo vyslovit, musi obsahovat urcita pismena – samohlasky. Samohlasky muzeme vsak nahradit i pismenky R/L (a par dalsimi) a presto to zni dobre: „krk“, „vlk“. (Naopak si zkuste rict mnou vymyslene slovo treba: „hbd“ – to proste nejde vyslovit, „b“ neni slabikotvorne.)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sla­bikotvorn%C3%A1_sou­hl%C3%A1ska