Arlos

Co je to singularita?

ako to s veľkým treskom

Nejlepší odpověď
annas

singularita – jedinečnosť; ojedinelosť, výnimočnosť; bod anomálneho chovania fyzikálnej veličiny, kde dochádza k narušeniu časopriestoru,
bod alebo miesto, v ktorom neplatia známe fyzikálne zákony.

http://www.vol­taire.netkosi­ce.sk/docs/vscs­.pdf

V odkazu najdete vysvětlení Velký třesk, Singularita

„Zrod vesmíru se udál v okamžiku, který se jazykem fyziky nazývá "singularita“. Tento moment, singularitu, nemá význam fyzikálně zkoumat, neboť právě v okamžiku singularity vznikla veškerá hmota, čas i prostor, z čehož lze odvodit, že „vznikla“ také samotná fyzika a potažmo fyzikální zákony.

Mluví-li kosmolog o vzniku vesmíru, mluví zásadně o jakkoli minimálním avšak nenulovém časovém intervalu po singularitě. Smíříme-li se s časovým počátkem vesmíru a nebudeme-li si klást otázky „co bylo před singularitou ?“ (ponechme je teologům a filosofům), můžeme celkem jednoduše začít s chronologickým popisem vývoje vesmíru.

Singularita je rovna nule na imaginární časové ose a my se v současnosti nacházíme v bodě cca 13,7 miliardy let od tohoto počátku. Vše co se událo mezi těmito body na časové ose se dozvíte v části o vývoji vesmíru. Ještě je třeba odskočit k druhému aspektu vzniku vesmíru. V intencích kosmologie jsme vyřešili otázku „kdy vznikl vesmír“, ale vtírá se otázka „z čeho vznikl ?“. Kdo tuší nějakou záludnost, tuší správně… Vesmír vznikl z ničeho, z vakuua."

Více v okdazzu
http://geneze­.info/kosmolo­gie/vznik_ves­miru.htm

Ve zdrojích najdete odkaz na plvodní knihy a webové stránk, z nichž bylo čřerpané.

Další odpovědi
Vosanajazyku

Singularita, jak ji chapu ja, je teoreticky pojem, protoze ho jeste nebylo mozne beznymi vedeckymi metodami overit. Jedna se o bod, kde vsechny fyzikalni veliciny nabyvaji nekonecnych hodnot. Bod, ve kterem je tolik energie jako v celem nasem vesmiru. Existuje teorie, ktera rika, ze nas vesmir, ktery se aktualne rozpina, se jednou zacne smrstovat a opet skonci ve stejnem bode, v jakem vzniknul.

mzm

Jak píše annas singularita je „výjimečnost“. Singularitu můžete najít i jednodušší než tu „velkotřeskovou“. Například v matematice existuje třída funkcí, kterým se říká singulární, tedy obsahují (např.) bod, kde se chovají „výjimečně“. Asi nejjednodušší příklad je bod 0 funkce 1/x. (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Singularita_(ma­tematika)#Kom­plexn%C3%AD_a­nal%C3%BDza)