postcd

Co je horizont událostí a proč se mu tak říká?

Nejlepší odpověď
MK44

Horizont událostí je pojem používaný astronomy a astrofyziky. Pro obsáhlejší vysvětlení se podívejte na Wikipedii nebo do odborných knih nebo na stránky zabývající se zmíněnými obory. Zde uvedu jen velmi jednoduchý popis.

Podle shora uvedených odborníků existují ve vesmíru objekty, které mají tak silnou gravitaci, že cokoli se dostane do jejich blízkosti, neodvratně skončí na jejich povrchu. Nazývají se černé díry. Slovem cokoli se myslí doslova všechno včetně elektromagnetického vlnění, tedy včetně světla. Horizontem událostí se myslí pomyslný povrch sférické oblasti kolem černé díry, při jehož překročení směrem k černé díře již není cesty k návratu. Z toho vyplývá, že zpoza (zpod) horizontu událostí, tedy z oblasti uvnitř prostoru kolem černé díry, nemůže nic uniknout, ani žádná informace. Nemůžeme tedy zjistit, co se tam děje, k jakým událostem tam dochází. Podle názoru vědců se tam radikálně mění fyzikální zákony. Například že je tam extrémně zakřivený prostor, neexistuje tam čas resp. čas tam neplyne apod.

Odtud se pojem horizont událostí používá v přeneseném smyslu slova pro bod, okamžik nějakého procesu, po jehož překročení již proces nelze zvrátit, a hranice, za niž nevidíme a nevíme, co se potom stane.

Další odpovědi
arygnoc

horizont udalostí
● Schwarzschildov polomer.
Hranica v okolí čiernej diery, kde je úniková rýchlosť väčšia ako rýchlosť svetla.
Z tohoto priestoru podľa teórie relativity nie je možné uniknúť.
Preto nie sú čierne diery pozorovateľné, lebo sa z ich povrchu nemôže uvoľniť ani svetlo, má malú únikovú rýchlosť.
Kritický polomer, v ktorom musí byť uzavretá hmota, aby vznikla čierna diera.
Na jeho hranici je zdeformovaný priestoročas.
Jedná sa o tzv. jednosmerný horizont.

v odkaze sú vysvetlené i ostatné pojmy (čierna diera, priestoročas, …)

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ho­rizont%20udalos­t%C3%AD

Olmann

MK44 pěkně vysvětleno

bolak

Olmann: jj, já to z toho krásně pochopil, a i kdyby to bylo náhodou špatně tak je mi to jedno