novacka

co je arecibo na portoriku

Odpovědi
panenka

Observatoř Arecibo se nachází asi 20 kilometrů na jihojihozápad od portorického města Arecibo. Je provozována Cornellovou universitou společně s NSF.

Observatoř je známa především díky svému radioteleskopu, jenž je největším jednoaparátovým na světě (průměr 305 m). Proslavil se například jako prostředek k objevení prvního dvojhvězdného pulsaru PSR 1913+16 (1974), v současnosti jako zdroj dat projektu SETI@home nebo ve filmové tvorbě, mj. v bondovce GoldenEye.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ob­servato%C5%99_A­recibo

Výbor AO

Jedná se o otázku z aktuálního ročníku Astronomické olympiády. Upozorňujeme, že Výbor AO diskuzní fóra tohoto typu průběžně monitoruje.