Ametyst

Co dnes nejvíc rozděluje lidi?

Rozdělil je přístup ke covidu, potom k Ukrajině, resp. k Rusku. Zdravá skepse a pochybování není každému vhod. Přemýšlení se nazývá konspirace. 🙂

Nejlepší odpověď
Drap

Důvodů může být celá řada. Jeden z nich může být strategie mocných a společnosti. Rozdělenému lidu se lépe vládne, poroučí a snadno se s ním manipuluje.

Další odpovědi
aliendrone

Já bych neviděl problém v tom, že lidé mají různé názory. Tak to bylo, je a BUDE. Dokonce ani v tom, že se někdo snaží protlačit mocensky (třeba i NÁSILÍM) svůj postoj, také nic nového. ZÁSADNÍ problém vyvstane teprve tehdy, když nastoupí snaha prosadit ZJEVNĚ IDIOTSKÝ (a pro drtivou většinu nevýhodný) postoj.

Podobně jako se lze hádat o to, jestli je lepší obouvat nejprve pravou a pak levou zimní botu. Tak či onak budou rozdílné názory, ale v zásadě je LHOSTEJNÉ (obě cesty vedou k cíli), kdo se prosadí. Problém (opravdový) nastane teprve tehdy, až přijde nějaký dobytek s tím, že je v zimě nejlepší chodit bos a boty nejsou potřeba. PŘESTO se najdou tací, kteří to

  1. budou tvrdit VE VLASTNÍM (zištném) zájmu, ať již jakémkoliv
  2. budou to tvrdit Z BLBOSTI (a to dokonce NAVZDORY tomu, že je pro ně samotné z toho plynou NEVÝHODY!)

Ty první LZE pochopit, ty druhé… 😕

paul1

Kecy populistů a chronických lhářů.

Pepa25

Nedostatek zdravého selského rozumu. Lidé mohou mít různé názory, mají různé zkušenosti, ale pokud odmítají rozum a logické myšlení a skočí na kdejakou kravinu, co si přečtou na internetu, tak holt budou vždy pro ty druhé nepoužitelní k jakékoliv debatě.

da ny

Lidé ve vyspělé (demokratické), společnosti, žijící v blahobytu (tzv. západní civilizace/fi­lozofie), se shodnou na pravidlech, zaručení (slibu) stejných práv, možností i povinností. Očekávají ty jistoty. I přes rozdíly v názorech.
„Lid, jenž jistoty nemá, se rozštěpí v mínění různá.“ (Publius Vergilius Maro)

Příčinou ROZDĚLENÍ SPOLEČNOSTI je

  1. touha ovládat (mít, vlastnit), využívat někoho/situaci/vý­hod, zneužít. Pro svůj prospěch, vizi, cíl
  2. Pohodlnost/důvěra, že někdo bude myslet, jednat, rozhodovat „za nás“.

Za nás a pro nás, za naše jistoty
Tedy lenost.
„ROZDĚL A PANUJ!““
Zkušenost již Starých Římanů
rozdělené společnosti se lépe vládne.
Společnost, která je v názorech jednotná, ctí stejné principy, je nebezpečná (ve své jednotě). Nelze s ní snadno manipulovat
JE TŘEBA VYVOLAT SPOR,
NAJÍT A VYBRAT TÉMA. Přičinit se, využít danou/vzniklou situaci, založit požár, úmyslně, spustit mašinerii (vyprovokovat). To je v dnešní době velmi snadné a rychlé (víme přece, co se odehrává třeba na sociálních sítích).

Disraeli

Mentalita a odlišná kultura (či jiná mentalita pramenící z té odlišné kultury). Hlavně problém ega.. Zaujatosti. To pak může být každý odlišný názor důvod k rozporu a rozdělování lidí. Nejvíc politika, světonázor, kritické problematiky, vlastní přesvdědčení a víra.

Volby, kampaně, stranický systém. Média. Samotné ideologie (jejich vznik ani význam není tak ctnostný za jaký se považuje).
Nejde však nikdy ani tolik o téma, jako o tu mentalitu, která je toho příčinou.

Pokud by šlo o mezinárodní rozdíly a propasti mezi lidmi, tak je to hlavně kvůli (fanatickému) nacionalismu.

Stranictví (volba hlavy vlády i státu) jsou nejčastějšími vnitřními „rozdělovači“ mezi lidmi, většími než třeba rasa, náboženství, vzdělání/kariéra, sociální status, menšiny (záleží, jak moc „politizované“) apod. Je jedno, jestli se bavíme o Česku, USA nebo třeba Zimbabwe. Volby a odlišné politické názory rozdělují lidi nejvíc. Politické preerence jsou nad všelijakými individuálními rozdíly ve společnosti.
Covid a Ukrajina byly a jsou překvapivě taky hlavně politická záležitost (protože se z toho udělala záležitost politiky). Problém nebyl ani tak Covid, jako přístup Vlády k němu a opatření, která dělala/nědělala a jaký postoj k tomu lidi měli. Konflitk na Ukrajině je sám o sobě zcela politický.

Takže prostě politika vede. A ještě lépe stranickost, politická orientace, ideologie a volby.

plebs

Málo obcují, hodně čučí na porno a pohrdají historií která se opakuje.

zjentek

Zejména pohodlíčko. Pak taky přesvědčení. Dostatečně sytý se s tebou vůbec nebude bavit, dostatečně sytý je totiž „king“, je o tom PŘESVĚDČENÝ. Platí i pro ty, již jsou PŘESVĚDČENI, že mají všeho dostatek i ve vlastní hlavě. V neposlední řadě je zde třetí skupina a ti jsou zase PŘESVĚDČENI, že dostatek jejich pohodlí je jasným důkazem dostatku v jejich hlavách. A tak produkují pohodlíčko, které je vidět. A ano, skutečně vychází z jejich hlav. Děkuju.

OSHO

Je to o situaci, strach lidi spojuje a jistoty lidi rozdělují

led

peniaze…
a dôvera/nedôvera médiám a „politikom“

Lajna97

Důvodem podle mě je, když se hloupý baví ve své bublině a poté se snaží tento názor či postoj prosadit mezi lidi uvědomělé. Jestli že je hloupý člověk tvrdohlavý a vytrvalý vzniká rozdělení společnosti.

kurec

Jazyk, když přiletí číňan do prahy tak moc nepochopí že ho posíláš do prdele

plebs

Není na každého stejný metr.
Na př. pomatenec Jakeš který měl nášivku Wágnerovců na batohu / nechtěl nikoho bombardovat / dostal půl roční podmínku na dva a půl roku. Praha 1 soud, je si vědom odkazu Wágnerovců, svoboda projevu má v demokratické společnosti své meze nelze šířit násilí a nenávist. Přitom dle mého odhadu a kvalitních médií Wágnerovci táhli také na Moskvu a chtěli svrhnout Putina.
Na př. elitní starosta člen ODS prohlásil vybombardovat Palestince dostal řadu lajků včetně dámy odbornice na zbraně a dopady raket.

Pepa25

Drap: zkusme použít logické myšlení, jo? Na chvíli si připusťme konspiraci, že opravdu existují nějací tajemní „mocní“, kteří mají jednotnou strategii, jak ovládnout masy a tahají proto za provázky. Byly by skutečně pro ně výhodně lidi rozdělovat proti sobě? Nebylo by náhodou jednodušší vytvořit z nich jednolitou masu?

Disraeli

Přesně. To věčně opakované tvrzení, že „rozdělenému lidu se lépe vládne“ je překroucené a nesmyslné.

Maigretka

Závist, peníze a majetek, bohužel